Ontoloji Nedir? Yeni Ontoloji Nedir? Hangi Konuları İnceler?

Ontoloji Nedir?

Ontoloji aynı zamanda varlık felsefesi olarak da bilinmekte ve felsefenin en eski dallarından biri olarak kabul edilmektedir. Varlık ve varoluş hakkındaki sorulara yanıt arayan ontoloji en temel felsefe dallarından biri olarak görülmektedir. En genel ifadeyle varlık nedir sorusuna yanıt aramaktadır. Varlık felsefesi Aristoteles tarafından ilk felsefe olarak kabul edilmektedir. Her şeyin temelini varlığa bağlayarak birçok gizemin şifresini çözebilmek için varlığın ne olduğunun araştırılmasını savunmaktadır. Antik çağ filozofları içerisinde Parmenides, Herakleitos ve Aristoteles varlık felsefesi ile ilgilenen en tanınmış düşünürlerdir. 

Varlık Felsefesi

Varlık felsefesinin amacı temel olarak varlığın ne olduğu anlamak olarak özetlenebilmektedir. Varlığın ne olduğu bulabilmek için onun varlığı anlamak varlık felsefesinin temelini oluşturmaktadır. Düşünürler arasında varlığın olduğu ve olmadığını savunan iki farklı kesim yer almaktadır. Varlığın ne olduğunu anlamak aynı zamanda varlığın ne olduğu sorusunu da beraberinde getirmektedir. Filozoflar varlık nedir sorusuna zaman içerisinde farklı yanıtlar vermişlerdir. En çok bilinen yanıtlar arasında varlığın idea olduğu, madde olduğu ve hem madde hem de idea olduğu görüşleri gelmektedir.

Yeni Ontoloji Nedir?

Yeni ontoloji kavramı ilk olarak 20. yüzyıl da Nicolai Hartman tarafından ortaya atılmıştır. Hartman Alman ekolünde fenomonoloji anlayışından etkilenerek yeni ontoloji kavramını incelemeye başlamıştır. Bu etkiyle birlikte varlık felsefesini gerçekçi ve eleştirel yeni bir boyutla inceleyen düşünür bilgi teorisini kavramının ontolojinin önüne koyulması gerektiğini savunmaktadır. Yeni ontoloji de bütünlük yine varlığın kendisidir. Bunun anlaşılabilmesi için ise varlığın tüm temel niteliklerinin açıklanması ve incelenmesi gerektiğini savunmaktadır. Hartman çalışmasında epistemolojiyi ontolojiye indirgemeyi amaçlamaktadır. Birinci yöntem olarak olguyu benimseyen düşünür, ikinci yöntem olarak gerçekliğin görünür olmayan gerçekliği ile irdelenmesi gerektiğini savunmaktadır. 

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Ahmet Barlas - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak gazete.net Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan gazete.net hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler gazete.net editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı gazete.net değil haberi geçen ajanstır.



Anket Yeni TCMB Başkanı Hakkında Görüşünüz?