Geleceğin Büyükleri: 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nın Anlamı ve Önemi

Türkiye Cumhuriyeti'nin ilk ulusal bayramı olma özelliğini de taşımakta olup Türkiye'de 1921'den itibaren " 23 Nisan Millî Bayramı" ismiyle kutlanmaya başlandı. İlk başta resmi adı "Çocuk Bayramı" olmasa bile 1927 yılından itibaren çocuklara armağan edilerek güzel bir gün geçirmeleri amacıyla kutlanmıştır. Bayramın ilk adı 1935 yılında "Hâkimiyet-i Milliye Bayramı”, 1981'de ise "Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı" olarak değişmiştir. UNESCO'nun 1979 yılını "Çocuk Yılı" olarak açıklamasıyla beraber devlet kanalı olan Türkiye Radyo Televizyon Kurumu TRT Uluslararası 23 Nisan Çocuk Şenliği'ni başlattı ve böylece bu bayram uluslararası düzeye ulaştı.

O dönemin cumhurbaşkanı Mustafa Kemal Atatürk'ün 1933 yılında başlattığı, 23 Nisan’da çocukları makamına alarak kendileri ile sohbet etme adeti bu bayramın geleneği haline gelip yaygınlaşmıştır. Ayrıca 1933 tarihinde stadyumlarda çeşitli gösteriler ile kutlama geleneği gelmiştir. Bayram stadyumların içinde binlerce öğrenci ve devlet adamlarının katıldığı gösteriler ile yapılırken yerini 2013’te sokaklarda ve okullardaki kutlamalara bırakmıştır.

Geleceğin Büyükleri: 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nın Anlamı ve Önemi

Çocuk Bayramı’nın Önemi

23 Nisan'ın Türkiye'de ulusal bir bayram olmasının asıl sebebi 1920 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin açılmasından dolayıdır. İstanbul’un işgal edilmesiyle Meclis-i mebusan kapatılmış ve Anadolu’da bir direniş başlamasına sebep olmuştur. Bu direnişin sonucu olan Mustafa Kemal Paşa'nın çağrıları ile Ankara’da meclis toplantısı olmuştur.

Mustafa Kemal Paşa'nın 19 Mart 1920 tarihinde Ankara'da bir meclisin toplanacağını ve bunun nedenini açıklaması ile milletvekili seçimleri başladı, yine Mustafa Kemal Paşa’nın 21 Nisan tarihindeki genelgesi ile meclisin açılış tarihi duyuruldu ve seçilen milletvekillerinin Ankara'ya ulaşması istendi. Böylece meclis 23 Nisan 1920 tarihinde Ankara’da belirlenmiş olan 337 milletvekili arasından 115’nin katılımıyla ilk toplantısını yapmış oldu.

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Nasıl Oluşmuştur?
23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nın oluşumunda 3 farklı bayramın etkisi vardır.
  • Türkiye Büyük Millet Meclisi ( TBMM)'nin kuruluşu üzerine 1921’den beri 23 Nisan’ın "23 Nisan Millî Bayramı" adıyla ilk bayram özelliği ile kutlanışı,
  • 1 Kasım 1922 tarihinde saltanatın kaldırılmasıyla beraber 1 Kasım'ın "Milli Hakimiyet Bayramı" ilan edilmesi ve kutlanması,
  • Himaye-i Etfal Cemiyeti'nin herhangi bir yasa olmadan 1927 tarihinden beri "Çocuk Bayramı" düzenleyip kutlaması. Bu bayramın oluşumuna sebep olmuştur.

Bayramın son halini alması 1981’de olmuştur. 1980 darbesi zamanında Millî Güvenlik Konseyi bayramlar ve tatiller ile ilgili yapmış olduğu değişiklikle adı konmadan kutlanan bu bayrama "Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı" adını koymuştur.

2013’te ulusal bayramlar ve anma günleri ile ilgili yönetmenlikte yapılmış olan değişiklikler sayesinde 23 Nisan’daki kutlamalar ”Ulusal Egemenlik” ile ”Çocuk Bayramı” olarak iki ayrı program halinde kutlanmaya başlandı. Yönetmenliğin açıklamasına göre 23 Nisan'da bayram, Milli Eğitim Bakanlığı tarafınca yapılması gerekmektedir.

Geleceğin Büyükleri: 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nın Anlamı ve Önemi

23 Nisan Nasıl Kutlanır?

23 Nisan, Türkiye Cumhuriyeti'nde 23 Nisan 1921'de resmi bayram olarak kabul edilmiştir. Değişik isimlerle de olsa törenler eşliğinde kutlanmıştır. En sade şekliyle bu bayram İstiklal Marşı’nın okunuşu ve saygı duruşu ile kutlanır.

23 Nisan'ın Çocuk Bayramı olarak kutlanıyor oluşu 23 Nisan 1927’de Atatürk ile ilk kez Cumhurbaşkanlığı Bandosu’nun çocuklar için konserler vermesi ve Ankara’da çocuk balosu düzenlenmesi ile gerçekleşmiştir.

23 Nisan 1929’da Atatürk'ün başlatmış olduğu koltuk geleneği ile yine aynı yılda stadyumlarda çeşitli gösterilerler başladı. Milli Eğitim Bakanı Reşit Galip Bey'in yazmış olduğu Andımız'ı ise çocuklar ilk defa okudu. 1933 tarihinde Çocuk Bayramı artık devlete aitti.1935'teki yasa değişikliğinde çocuk bayramında hiç söz edilmesede, resmi ismi konmasa da Milli Hâkimiyet Bayramı ile beraber "23 Nisan Çocuk Bayramı”, toplum ve devlet tarafından hazırlanan programlar eşliğinde kutlanmaya devam etti.

1970 tarihlerinde 23 Nisan Çocuk Bayramı tüm ulus halkı arasında yayılıp geniş çapta kutlanan bayram haline geldi. 1975'ten itibaren de TRT programları sayesinde bu bayrama destek olmuş, 1979'da resmî Millî Hakimiyet Bayramı törenlerinde çocukların katılımı izin verilerek 1980 yılında "Çocuk Parlamentosu” kurulmuştur. Bu sayede 23 Nisan Çocuk Bayramı, Millî Hakimiyet Bayramı’yla beraber aynı etkinliklerde kutlanmıştır. 1981 yılında ise birleşmiştir.

23 Nisan günümüzde Türkiye Cumhuriyeti devleti başta Anıtkabir olmak üzere çeşitli Atatürk anıtlarında resmi törenler ile başlamakta olup stadyumlarda ilköğretim öğrencilerinin hazırladığı gösterilerin sunulması ve resmi geçit törenleriyle kutlanır. Bu törenler sonrası parklarda ve yeşil alanlarda çeşit çeşit yarışmalar düzenlenir. Önceden seçilmiş olan öğrenciler kısa bir süre bazı kurumlardaki devlet memurlarının makamlarına oturur ve onlarla sohbetler edilir. 23 Nisan Türkiye'de resmî tatil günüdür.
Geleceğin Büyükleri: 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nın Anlamı ve Önemi
Uluslararası 23 Nisan Çocuk Bayramı

1979 yılında başlayan bu bayramın amacı 23 Nisan'ı tüm dünyadaki çocukların kutladığı bir bayram haline getirmektir. TRT programlarının desteği sayesinde ilk kutlamaya SSCB, Irak, Romanya, Bulgaristan ve İtalya katılmıştır. Günümüzde ise 50 ülkenin çocuklara bu bayramı kutlamaktadır. 1979'dan 2000'e kadar sadece başkentimiz Ankara’da kutlansa da artık her ilimizde gerçekleşmektedir.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün, çocuklara armağan ettiği bu günün evrenselliğini hatırlatarak dünyadaki tüm çocukların birlikte eşit, huzurlu ve mutlu bir yaşam sürmesini umut ederek 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nızı Kutlarım.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Editör Sena Gurel - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak gazete.net Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan gazete.net hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler gazete.net editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı gazete.net değil haberi geçen ajanstır.Anket Yeni TCMB Başkanı Hakkında Görüşünüz?