Kayyum Ne Demek? Kayyum Ataması Hangi Nedenlerle Yapılabilir?

Kayyum Ne Demek?

Kayyum veya diğer bilinen ismiyle kayyım Arapçadan dilimize geçmiş kelimelerden biridir. Kama yani durmak fiilinden gelen kayyum, yerine geçmek anlıma gelen kıyam kelimesinden türetilerek günümüzdeki halini almıştır. Günümüzde en çok aratılan haliyle kayyum olası bir usulsüzlük durumunda şirket veya kamu görevlileri yerine yeni bir kamu görevlisi ataması için kullanılan bir tabirdir.

Kayyum Nedir

Hukuki açıdan bakıldığında kayyum, belirli bir malın yönetilebilmesi veya belirli bir işin yapılması için görevlendirilen kişilere verilen addır. Kayyum ataması genellikle usulsüz bir durumun keşfi ile ortaya çıkmaktadır. Kayyum ataması özel bir kuruma olabileceği gibi kamu kurumlarında da sıklıkla yapılabilmektedir. Görevden alınan kişi yerine atanan yeni yöneticiye kayyum adı verilmektedir. 

Vesayet organlarından biri olan kayyum, atandığı kurumun mal varlığını korumak ve yönetmekle görevlendirilmektedir. Mal varlığını koruma dışında yürütülmesi gereken işlerinde eksiksiz olarak yürütülmesi konusunda görevleri bulunmaktadır. Kayyum olarak atanacak kişiler mahkeme kararı ile göreve gelmektedir. Devlet organları tarafından yürütülen kayyum ataması şirket, işletme veya kamu kurumlarındaki hukuki usulsüzlükler, kamu düzeninin tehdidi, yolsuzluk, yönetememe gibi durumlarda sıklıkla başvurulabilen yöntemlerin başında yer almaktadır. 

Kayyum Ne Demek? Kayyum Ataması Hangi Nedenlerle Yapılabilir?

Kayyumun Görevleri

Görev ve yetki açısından kayyum, atandığı birimdeki çeşitli özel durumlar neticesinde farklı görevlere sahip olabilmektedir. Kayyumun ana görevleri arasında atandığı birimdeki tüm yönetimi ele almak ve usulsüzlüklerin önüne geçmek gelmektedir. Burada atanan kayyum kurumun tekrar düzene sokulması ve doğru bir şekilde yönetilmesinden sorumlu olmaktadır.

Finansal sorunlardan kaynaklanan kayyum atamalarında kayyumun ilk görevi gelir gider dengesini tekrar sağlamak ve tüm finansal süreçleri tekrardan rayına oturtmak olarak karşımıza çıkmaktadır. Hukuki usulsüzlükler nedeniyle yapılan kayyum atamalarında ise kayyumun ilk görevi hukuki sorunların çözümü için gereken adımların atılmasını sağlamaktadır. Anlaşmazlıkların çözülmesi ve yasal uyumluluğun tekrar sağlanması kayyumun görevleri arasındadır.

Kamu güvenliğini tehdit eden bir neden ile kayyum atanması durumunda ise kayyumun ana görevi öncelikle mahkeme tarafından verilen tüm kararların doğru bir şekilde uygulandığından emin olmaktadır. Burada kamu düzenini tehdit eden durum veya güvenliği tehdit eden durum ortadan kalkana kadar gereken süreç hukuki yollarla çözümlenmeye çalışılmaktadır.  

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Ahmet Barlas - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak gazete.net Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan gazete.net hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler gazete.net editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı gazete.net değil haberi geçen ajanstır.Anket Yeni TCMB Başkanı Hakkında Görüşünüz?