Skolyoz Nedir? Skolyoz Tedavisi Nasıl Yapılır? Skolyoz Belirtileri Nelerdir?

Skolyoz, omurganın yan tarafa doğru eğrilmesi olarak nitelendirilen bir omurga deformasyonudur. Genellikle çocukluktan yetişliğe geçiş döneminde belirtileri başlamaktadır. Skolyoz, omurganın yana doğru eğrilmesine neden olmaktadır. Bu durum, kişinin omurgasında anormal bir şekilde C veya S şeklinde eğrilik oluşturmaktadır. Skolyoz, kişinin duruşunu etkilemekte ve fiziksel aktivitelerini sınırlayarak ağrılara neden olmaktadır. 

Skolyoz Nedir?

Skolyoz, omurganın yan tarafa doğru eğrilerek S veya C şeklinde bir duruş bozukluğunu ifade etmektedir. Normalde omurga, ön-arka düzlemde düz bir çizgiye sahip olmalıdır. Ancak skolyoz hastalarında, omurga bir yana doğru eğilir ve bu da kişinin duruşunu olumsuz yönde etkilemektedir. Skolyoz, omurganın bir veya daha fazla bölümünde oluşabilmektedir. Yapılan bilimsel çalışmalarda nedeni tam olarak bilinmese de skolyoz hastalığını ortaya çıkaran nedenler arasında genetik faktörler, omurga gelişimindeki anormallikler ve bazı kas ve sinir hastalıkları gösterilmektedir.

Skolyoz Belirtileri

Skolyoz belirtileri içerisinde en sık rastlanan semptom duruş bozukluğu olarak bilinmektedir. Kalça ve omuz bölgelerindeki eşitsizlikler yanında sırtta ağrı ve nefes alma zorluğu da belirtilerden bazılarıdır.

  • Omurga Eğriliği: En belirgin belirti omurganın yan tarafa doğru eğriliği olarak bilinmektedir. Bu eğrilik, sırtın C veya S şekli almasına neden olmaktadır. 
  • Duruş Bozukluğu: Skolyoz hastaları genellikle bir yana doğru eğilerek durmaktadırlar. Düz bir duruş şiddetli ağrılara neden olmaktadır.
  • Omuz Eşitsizliği: Omuzların biri diğerine göre daha yüksek veya daha çıkık olmaktadır. 
  • Kalça Eşitsizliği: Bir kalçanın diğerinden daha yüksek veya daha çıkık olması da skolyoz belirtisi arasında gösterilmektedir.
  • Sırtta Ağrı: Skolyoz, sırt bölgesinde ağrılara neden olmaktadır. Eğriliğin şiddeti arttıkça sırt ağrısı da aynı şekilde artmaktadır.
  • Nefes Alma Zorluğu: Omurganın eğriliği, akciğerlere baskı yapmakta bu da nefes alış verişi zorlaştırmaktadır. Eğrilin artması durumunda akciğere yapılan baskı da arttığı için aynı şekilde nefes alma zorluğu da artmaktadır. 

Skolyoz Tedavisi

Skolyoz tedavisi, hastanın yaşı, eğriliğin şiddeti ve potansiyel komplikasyonlara bağlı olarak değişmektedir. Fizik tedavi yanında cerrahi müdahale ve koruyucu apareyler sıklıkla tercih edilen tedavi yöntemleri arasında yer almaktadır. 

  • Fizik Tedavi: Fizik tedavi, skolyoz semptomlarını hafifletmeye yardımcı olmaktadır. Egzersizler ile birlikte omurga desteklenmekte ve güçlenmesi için çalıştırılmaktadır. 
  • Cerrahi Müdahale: Eğriliğin ciddi olduğu ve diğer tedavi yöntemlerinin işe yaramadığı durumlarda, cerrahi müdahale doktorlar tarafından önerilmektedir. Ameliyat, omurganın düzeltilmesi ve sabitlenmesi için uygulanmakta olup hastalığın durumuna ve ilerleyişine göre doktorlar tarafından farklı şekillerde uygulanmaktadır.
  • Yüzme ve Yoga: Destekleyici tedaviler arasında yer alan yoga ve yüzme gibi aerobik egzersizler hastalığım semptomlarını azaltmak için kullanılmaktadır. Esnekliğin artması ve postürün düzeltilmesi için yine uzmanlar tarafından hastalara önerilebilmektedir. 

Skolyoz Egzersizleri Nelerdir?

Skolyoz egzersizleri omurga esnekliğini arttırmaya yönelik olarak uzmanlar tarafından hastalara verilmektedir. Egzersizlerin amacı duruşun düzeltilmesi ve omurga kaslarının güçlendirilmesidir. Egzersizler ile birlikte omuzdaki eğrilik azaldığı gibi ağrıların da hafiflediği birçok farklı vaka da gözlemlenmiştir. En sık tavsiye edilen hareketleri açıklamış olsak da mutlaka kendi doktorunuz veya fizyoterapistiniz tarafından size verilmeden bu hareketleri kendi başınıza yapmamanızı öneriyoruz. 

Kedi ve İnek Pozisyonu (Cat-Cow Stretch):

Bu yoga pozisyonu omurga esnekliğini artırmaya ve postürü düzeltmeye yardımcı olmaktadır. Dört ayak üzerine oturarak yapılan egzersiz de sırt bölgesi kamburlaştırılarak nefes egzersizleri yapılmakta ve sırt ile boyun hareketleri birlikte yapılmaktadır.

Omurga Esnetme (Spinal Stretch):

Sırt üstü yatıp ve dizlerinizi bükerek yaptığınız bu harekette sırt bölgesi yerde düz şekilde durmakta ve dizler diğer yönlere doğru çevrilmektedir. 

Plank Pozisyonu (Plank Pose):

Bu egzersiz, omurga kaslarını güçlendirmeye ve vücudu desteklemeye yardımcı olmaktadır. düz bir zeminde yapılan harekette elleriniz omuz genişliğinde açılmakta ve kollarınız düz bir şekilde yerde durmaktadır. 

Denge Egzersizleri:

Denge egzersizleri, omurga ve vücut dengesini geliştirmeye yardımcı olmaktadır. Bir ayak yerden kaldırarak veya bir denge topu üzerinde durarak bu hareketler yapılmaktadır. Denge egzersizlerinin amacı omurga stabilizasyonunu ve postürün düzeltilmesidir.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Ahmet Barlas - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak gazete.net Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan gazete.net hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler gazete.net editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı gazete.net değil haberi geçen ajanstır.Anket Yeni TCMB Başkanı Hakkında Görüşünüz?