Oruç Nedir? Kefaret Orucu Nedir? Oruç Nasıl Tutulur?
Oruç Ne Zaman Tutulur?

Oruç Nedir?  Oruç Ne Zaman Tutulmalıdır?

Türkçede "rûze" kelimesinin evrimleşmiş hali ile bilinir. Kur'an-ı Kerim ve hadislerde sıkça yer alan bu ibadet, şafak vaktinden güneş batımına kadar belli yasaklardan kaçınmakla olur. Bu süre de yeme, içme ve cinsel ilişkiden uzak durulması gerekir. Oruca başlama anı "imsak", orucu açma anı ise "iftar" olarak adlandırılmaktadır. Oruç ne zaman tutulmalıdır? Ramazan ayı, orucun farz kılındığı İslami takvime göre dokuzuncu aydır. Sahur, oruca başlamadan önce yenilen son öğündür. Fidye ve kefaret, bazı dini yükümlülüklerin yerine getirilememesi veya ihlal edilmesi durumunda ödenmesi gereken maddi veya manevi bedellerdir. "Iskat", bir yükümlülüğün düşürülmesi; "İ'tikaf" ise ibadet amacıyla camide kalmayı tanımlamaktadır.

Oruç Nasıl Tutulmalıdır?

Orucun nasıl tutulduğuna dair, İslami açıklamalar doğrultusunda sahur vakti başlangıç zamanıdır. Sabah ezanından önce gerçekleşen bu vakitte yemek yemek tavsiye edilir. Hem oruç tutmayı kolaylaştırır hem de Hz. Muhammed'in uygulamalarını içerir. Sahurun bitmesiyle başlayıp, akşam ezanıyla sonlanan oruç vakti boyunca, yeme içme ve cinsel ilişkiden kaçınmak gerekiyor ancak oruç, sadece fiziksel değil, aynı zamanda yalan, dedikodu gibi davranışlardan ve kötü düşüncelerden uzak durmayı da kapsar. Orucun sadece bedeni değil, ağzı, gözü ve zihni de kapsayan bir ibadet olduğunu gösterir. Orucun açılması, belirli bir duayla yapılır. Bu dua, Allah'a inanç ve güven ifadesi olup, Allah'tan orucun kabulünü ve günahların affını kapsar.

Oruç Nedir? Kefaret Orucu Nedir? Oruç Nasıl Tutulur?
Oruç Ne Zaman Tutulur?

Oruç Çeşitleri Nelerdir?

Oruçlar, İslam'da farklı kategorilere ayrılır: Farz, vacip, nafile ve mekruh. Her Müslümanın yerine getirmesi zorunlu olan farz oruçlar, Ramazan ayında tutulan oruçlar ile kaza ve kefaret oruçlarını kapsar. Ramazan orucu, belirli bir dönemde gerçekleştirilmesi gereken ibadettir. Kaza ve kefaret oruçları ise, belirli bir zamana bağlı kalmadan tutulabilir.

Vacip oruçlar adak ve nafile oruçlardır. Adak oruçları, belirtilen günlerde tutulmalıdır eğer belirli bir gün belirtilmediyse, kişi istediği zaman bu orucu tutabilir.

Nafile oruçlar ise, farz (Müslümanlıkta, geçerli bir özür olmadıkça kesinlikle yapılması gereken, yapılmaması günah sayılan ibadetler) ve vacip (Nafile olarak tutmakta iken bozulmuş bir orucun kazasıdır.) dışında, Allah'ın rızasını kazanmak amacıyla tutulan oruçlardır. Bunlar mendup, müstehap, sünnet (İslam'da yapılınca sevap sayılan, yapılmayınca günah olmayan eylemlere verilen isimdir.) olarak da adlandırılır.

Mekruh oruçlar, İslami bayram günlerinde ve Aşure günü gibi özel günlerde tutulan oruçlardır. Diyanet kaynaklarına göre oruç çeşitleri şu şekilde sıralanabilir
Ramazan ayında tutulan farz oruçlar, kefaret, adak oruçları ve nafile oruç kaza gibi vacip oruçlar, Muharrem ayının 9, 10 ve 11. günlerinde tutulan mesnun oruçlar ve Ramazan ile Kurban bayramları sırasında tutulan mekruh oruçlar.


Oruç Nedir? Kefaret Orucu Nedir? Oruç Nasıl Tutulur?
Oruç Ne Zaman Tutulur?

Oruç Neden Tutuluyor?

Oruç, İslam dininin temel ibadetlerinden biri olarak, müminlerin Allah'a olan bağlılığını pekiştirmesi, Allah'a duydukları sevgi, saygı ve şükür etmeleri için tutulur. İslam'ın beş şartından biri olan oruç, sabır ve empati gibi erdemlerin artmasında katkısı vardır, kişinin açlığını hissederek başkalarının durumunu daha iyi anlamasını sağlar. Ramazan ayı boyunca tutulan oruç, toplum içinde birlik ve dayanışmayı artırır ve bu süre zarfında yalnızca Allah'a yönelik ibadet amacıyla yapıldığı vurgulanır. Oruç tutmanın asıl amacı, Allah'ın emirlerine itaat etmek ve manevi olarak kendini geliştirmektir, bu nedenle zayıflama gibi dünyevi amaçlar için değil, tamamen ibadet niyetiyle yapılır.


Oruç Kimlere Farzdır?

Oruç, müslüman, akıl sağlığı yerinde olan ve ergenliğe ulaşmış bireylere farz olan ibadettir. Ergenlik çağını henüz geçmemiş çocuklar ve zihinsel engelleri olanlar sorumlu değillerdir. Yolculuk yapanlar veya sağlık problemleri sebebiyle oruç tutamayan kişiler de oruç ibadetinden geçici olarak muaf sayılırlar bu kişiler sağlıklarına kavuştuklarında veya yolculukları sona erdiğinde tutamadıkları günleri kaza edebilirler.

Adet gören kadınlar, hamileler ve emziren anneler de oruç tutmaktan muaftırlar ve bu süreç bittiğinde oruçlarını kaza edebilirler. Kronik hastalıkları olanlar ve düzenli ilaç kullanması gerekenler için oruç tutmak sağlık açısından uygun görülmez.

Diyanet İşleri Başkanlığı, oruç tutma yükümlülüğünün Müslüman olmayı, akıllı olmayı ve ergenlik çağına ulaşmış olmayı gerektirdiğini ifade etmiştir. Ergenlik, kızlar için adet görmeye, erkekler için ise ergenlik döneminin belirtilerinden birine ulaşmakla başlar.


Oruç Nedir? Kefaret Orucu Nedir? Oruç Nasıl Tutulur?
Oruç Ne Zaman Tutulur?

Oruç Ne Zaman Başlıyor?

Oruç, Müslümanların Ramazan ayı boyunca yerine getirdikleri farz bir ibadettir ve günün ilk ışıklarıyla, yani imsak vaktiyle başlar. İmsak, güneşin doğuşundan önceki aydınlık anı ifade eder. Oruç, güneş batışıyla, iftar vaktinde sona erer. Oruç tutma süresi, her yıl namaz vakitlerindeki değişikliklere bağlı olarak farklılık gösterebilir. Bu sürede yeme, içme, cinsel ilişki ve sigara gibi alışkanlıkların yanında diğer bazı keyif verici eylemlerden uzak durulması gerekiyor.

Oruç tutulacak ay, İslami takvime göre belirlenen kameri ayların dokuzuncusu olan Ramazan ayıdır. Kameri takvim, ayın evrelerine göre düzenlendiği için Ramazan ayının başlangıcı her yıl yaklaşık 10-11 gün önceye kayar. Orucun başlangıç ve bitiş tarihleri, her yıl Diyanet İşleri Başkanlığı gibi yetkili kurumlar tarafından paylaşılır.

Orucun Faydaları Nelerdir?

Oruç tutmanın çeşitli faydaları hem dini metinlerde hem de bilimsel çalışmalarda açıklanır. Oruç, kişilerin sorumluluk hissini artırır, yalan, hırsızlık, zina, dedikodu gibi ahlaka uygun olmayan davranışlardan uzak durmasına ve kişisel gelişime katkıda bulunur. Ahlaki yönden, insanlarda merhamet, yardımseverlik gibi olumlu duyguların güçlenmesini sağlar, zenginlerin fakirlerin durumunu daha iyi anlamasını ve şükretmesini sağlar.

Orucun faydaları arasında fiziksel sağlık etkileri de bulunmaktadır. Sindirim sistemi üzerinde dinlendirici bir etki sağladığı, mide ve bağırsak sorunlarının hafiflediği bilinir. Oruç, sağlıklı bir şekilde uygulandığında kilo vermeye, tansiyonun dengelenmesine ve metabolizmanın hızlanmasına yardımcı olur ayrıca, zararlı alışkanlıkların azalmasına, açlığa karşı direnç gücünün artmasına ve yeme bozukluklarına iyi gelir.

Orucun faydaları içerisinde kan şekerini dengelemesi ve genel olarak vücudun yenilenmesi gibi etkileri, uzun dönem açlık durumlarına adapte olmuş insan vücudunun evrimsel adaptasyonlarını gösterir. Bu durum insanın geçmişte avcı-toplayıcı yaşam tarzında uzun süreler boyunca besin bulamama durumlarına karşı vücudunun geliştirdiği savunma mekanizmalarının bir yansıması olarak kabul edilir.

Oruç Nedir? Kefaret Orucu Nedir? Oruç Nasıl Tutulur?
Oruç Ne Zaman Tutulur?

Sağlık Amaçlı Oruçlar

Sağlık amaçlı oruç ise genellikle su orucu olarak bilinir ve bu durumda sadece su tüketilir. Uzun süreli su orucu yapılması düşünülüyorsa, bu sürecin doktor gözetiminde yapılması önerilir. Klinik çalışmalar, bazı kanser hastalarında kısa süreli oruç dönemlerinin kemoterapinin yan etkilerini azalttığını kanıtlamıştır ayrıca su orucunun kolestrol seviyelerini düşürerek kalp sağlığı üzerinde olumlu etkileri olduğu gözlemlenmiştir. Kaloriyi azaltmak veya gün aşırı oruç tutma gibi sağlık amaçlı oruç türleri de giderek daha fazla bilimsel destek bulmaktadır.

Oruç Nedir? Kefaret Orucu Nedir? Oruç Nasıl Tutulur?
Oruç Ne Zaman Tutulur?


Orucu Bozan Şeyler?

Orucun bozulmasına sebep olan durumlar, bilinçli ve kasıtlı olarak yemek yeme, içmek ve bazı aktivitelerde (cinsel ilişki, sigara içme, öpüşme gibi) bulunmak gibi eylemlerdir.

Eğer biri oruç tuttuğunu unutarak ya da habersiz bir şekilde yemek yer-içerse, bu durum orucu bozmaz.
Oruçluyken diş fırçalamak, duş almak veya abdest almak gibi su ile temas edilen durumlar, ağıza su kaçırılmadığı sürece oruç bozulmaz. Kendiliğinden gerçekleşen kusma da orucu etkilemez ama bilinçli olarak kusmak orucu bozar.

Kefaret Orucu Nedir?

Kefaret Orucu nedir? Bir kişinin geçerli bir dini sebebi olmadan orucunu bilerek bir şekilde bozması durumunda yerine getirmesi gereken, dini yükümlülüğüdür. Bu, dinen (60+1) gün süre boyunca ara vermeden oruç tutmaktır. Özellikle Ramazan ayında, sağlık gibi geçerli bir neden olmadan orucu bilerek bozmak, bu mübarek aya karşı yapılmış bir saygısızlık olarak kabul edilir ve kişi, oruç kefareti borcunu ödemelidir.Sahurda Neler Yenmelidir?

Ramazan'da sahur öğününün önemi, gün boyunca kişinin tokluk hissini ve enerji seviyesini sürdürmesi için gereklidir. Sahur vakti, enerji ve besleyicilik açısından protein, karbonhidrat, vitamin ve mineral bakımından zengin yiyeceklerin seçilmesi önerilir. Peynir, yumurta ve taze sebzeler gibi yiyeceklerin yanında, zeytinyağlı sebze yemekleri ve meyveler de tüketilebilir. İftarla sahur arasındaki süreçte yeterli su tüketimi de susuzluğu önüne geçmek için önemlidir bu nedenle 2-3 litre su içilmelidir.

Lifli besinlerin yani yulaf, tahıllı ekmek ve tahıl gevreklerinin sahurda tüketilmesi, gün boyunca daha uzun süre tok tutarak enerji seviyesini korur. Lif açısından zengin fasulye, bezelye ve nohut gibi gıdalar tokluk hissi sağlar. Sahur vakti tuzlu yiyeceklerden uzak durmak ve kafein tüketimini azaltmak susuzluk hissini önlemeye yardımcı olur.

İftarda Neler Yenmelidir?

İftar saati, orucunuzu açarken hem bol sıvı alımı hem de enerji sağlayacak doğal şeker içeren yiyecekler önerilir. Tarihsel olarak hurma, enerji vermesi ve su kaybını gidermesinden dolayı iftar için tercih edilir. İftarda su ve hurma ile başlamak, uzun süreli açlıktan sonra vücuda yeniden enerji kazandırır ayrıca çorba gibi hafif yiyecekler de orucu açmak için uygundur çünkü besleyici değeri yüksek, sindirimi kolaylaştıran bakliyat, mercimek ve sebzeleri içerir aynı zamanda rahatsız etmeden lif sağlar.

İftarda tüketilen yiyeceklerin kepekli tahıllar, lif bakımından zengin sebzeler ve meyveler, protein kaynağı olan süt ürünleri, et, balık, yumurta ve fasulye ile nişastalı gıdalar arasında dengeli oluşturması önemlidir. Dengeli beslenme gün boyunca alınmayan besinlerin telafi edilmesine yardımcı olurken, vücuda aşırı yüklenmemek ve sindirim sistemini zorlamamak için de önemlidir.

Ayrıca iftar saati bir anda büyük bir öğün yemektense iki aşamalı daha küçük öğünler tüketilmesi önerilir çünkü kan şekerinde ani yükselmeleri önler ve sindirim sorunlarını azaltır böylece daha rahat ve sağlıklı bir iftar yapılmış olur.

Oruç Nedir? Kefaret Orucu Nedir? Oruç Nasıl Tutulur?
Oruç Ne Zaman Tutulur?
# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar gazete net - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak gazete.net Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan gazete.net hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler gazete.net editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı gazete.net değil haberi geçen ajanstır.Anket Yeni TCMB Başkanı Hakkında Görüşünüz?