EMG nedir, Nasıl Çekilir?

EMG testi, "sinir ileti çalışmaları" ve "iğne EMG" olmak üzere iki ana testten oluşur. Bu işlem sayesinde beyin tarafından gönderilen sinirsel sinyallerin kaslara ulaşıp kasılma sürecini başlatıp başlatmadığı ve bu süreçte sağlıklı işleyip işlemediği değerlendirilir.

EMG (Elektromiyografi) Nasıl Çekilir?

EMG, iki temel aşamadan oluşur: yüzey EMG ve iğne EMG. Yüzey EMG'de, cildin üzerine elektrotlar yapıştırılırken, iğne EMG'sinde ise özel bir iğne elektrot kas içine yerleştirilir.

İğnesiz EMG işlemi sırasında elektriksel uyarılar verilerek sinir iletimi ölçülür bu uyarılar, iletken madde uygulanan hastanın kol veya bacaklarına yerleştirilen elektrotların aracılık etmesi ile sağlanır. Elde edilen veriler dalga ve grafikler olarak bilgisayar ekranında gösterilir ve incelenir.

İğneli EMG'de ise kas dokusuna batırılan iğne elektrotlar aracılığıyla kas liflerinin elektriksel hareketleri kaydedilir ve değerlendirilir. Bu işlem hastalığın vücuttaki yerini veya yaygınlığı hakkında önemli bilgiler verir.

EMG nedir, Nasıl Çekilir?


EMG Ne İçin Yapılır?

EMG (Elektromiyografi), sinir ve kas dokularının işlevsel bozukluklarını tespit ederek çeşitli hastalıkların teşhisinde önemli bir yere sahiptir. Beyinden kaslara iletilen sinyallerin doğru bir şekilde ulaşıp ulaşmadığını veya kasların bu sinyallere uygun tepkiler verip vermediğinin sonucunu gösterir.

Kas seğirmeleri, uyuşma, karıncalanma, kas güçsüzlüğü, hareketlerde zorlanma, kas ağrıları ve sık kramplar gibi belirtiler EMG ile incelenebilir.

Myastenia Gravis, sinirlerle kaslar arasındaki iletişimi bozan bir hastalıktır. Bu durumda, EMG ile yapılan özel testler sayesinde hastalığın tanısı konabilir.

Disk Hernisi, halk arasında bel fıtığı olarak bilinir ve omurga disklerinin çıkıntı yaparak sinir dokularına basınç uygulaması sonucunda oluşur. Bu basınç sinir ve kas dokularının elektriksel hareketini bozar, ve EMG ile bu bozukluk tespit edilebilir.

Karpal Tünel Sendromu, el bileğindeki küçük bir kanal içinden geçen sinirin sıkışması sonucu ortaya çıkar. Bu sıkışma, sinirin elektriksel işleyişini kötü yönde etkileyebilir.

Amiyotrofik Lateral Sklerozis (ALS), kasların hareket etmesini sağlayan sinir hücrelerinin yavaş yavaş işlevini yitirmesiyle zor bir hastalıktır. EMG, ALS'nin tanısında önemli bir rol oynar.

Polio (Çocuk Felci), omurilikteki sinir hücrelerine zarar vererek kas hareketlerinin kontrolünü kaybettiren bir hastalıktır. EMG, hastalığın etkilediği sinir ve kasları takip ederek hastalığın seviyesini belirlemede kullanılabilir.

Periferik Nöropati, vücudun farklı bölgelerindeki sinirlerin hasar görmesiyle oluşan bir durumdur. Diyabet, böbrek hastalıkları ve bazı nörolojik hastalıklar bu duruma neden olabilir. EMG, hasar görmüş sinirleri belirleyerek teşhis koymada önemli rol oynar.

EMG nedir, Nasıl Çekilir?EMG Çektirmeden Önce Nelere Dikkat Etmelisiniz?

EMG öncesi dikkat edilmesi gereken bazı önemli detaylar vardır. Öncelikle bu inceleme randevu ile planlanır ve ortalama 30 dakika ile 1 saat arasında sürer ancak bazen süre uzayabilir. Randevuya gelirken yaklaşık 1.5 ila 2 saat laboratuvarda bulunmanız gerekebileceğini unutmamalısınız. İnceleme için rahatça giyip çıkarabileceğiniz bol kıyafetler tercih etmek ve tüm takılarınızı çıkarmak önemli bir detay.

Cildinizin temiz olması, özellikle elektrotların yapıştırılacağı alanların elektrotların daha iyi çalışmasını sağlayacak şekilde kir ve yağlardan arındırılmış olmalıdır. Bu sebeple mümkünse banyo yapmak ve cilt bakım ürünleri kullanmamak gerekiyor.

EMG testine giderken, doktorunuzun verdiği EMG talep formu ve varsa önceki tıbbi raporlarınızı yanınızda getirmelisiniz. Eğer kan yoluyla bulaşan bir hastalığınız varsa veya belirli ilaçları kullanıyorsanız, bunu EMG incelemesini yapacak hekime önceden bildirmeniz gerekir aynı şekilde bir kalp pili kullanıyorsanız veya kan sulandırıcı ilaç alıyorsanız bu bilgileri de iletmelisiniz.

EMG incelemesi sırasında verilen elektriksel uyarılar zararsızdır ve kullanılan iğne elektrotlar hijyenik ve tek kullanımlıktır. İğne uygulaması sonrası hafif ağrı ya da nadiren küçük kanamalar olabilir.

EMG nedir, Nasıl Çekilir?

Çocuklara EMG Yapılırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Çocuklara EMG yapılacaksa, işlem öncesinde onları bilgilendirmek ve korkularını azaltmak için olumlu ve anlayışlı bir yaklaşım benimsemek önemlidir. Bu, çocukların inceleme sırasında daha sakin olmalarını sağlayabilir.

EMG nedir, Nasıl Çekilir?İğneli EMG Acı Verir Mi?


Vücuda uygulanan küçük elektriksel uyarılar, zararsız olup düşük frekansları sebebiyle işlem sırasında acıya sebep olmaz. İşlem sırasında kaslara yerleştirilen tek kullanımlık steril iğne elektrodlarından kaynaklanan hafif acı, genellikle çok azdır.

Elektromiyografi Gebelere Yapılır Mı?

Radyasyon içermeyen elektromiyografi (EMG) işlemi, hamilelik döneminde de uygulanabilir ve bu durum hem anne hem de bebek için herhangi bir sorun teşkil etmez.

EMG nedir, Nasıl Çekilir?EMG Kimlere Yapılmaz? 

Kalp rahatsızlıkları bulunan kişiler ve özellikle kalp pili takan bireyler için Elektriksel Kas Grafisi (EMG) testinin yapılması tavsiye edilmez.

EMG Testi Kesin Sonuç Verir Mi?

EMG testi, kas ve sinirlerin işleyişini değerlendirerek kas-sinir hastalıklarının tespit edilmesinde kesin sonuçlar sunan bir yöntemdir.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Editör Sena Gurel - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak gazete.net Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan gazete.net hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler gazete.net editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı gazete.net değil haberi geçen ajanstır.Anket Yeni TCMB Başkanı Hakkında Görüşünüz?