Eris varyantı nedir? Belirtileri nelerdir?

Eris Varyantı Nasıl Ortaya Çıktı?

Eris varyantı, virüslerin yayılma sürecinde meydana gelen hatalar sonucu ortaya çıkmıştır. Bu süreçte bir virüsün değişime uğraması çevresel koşullara ve bağışıklık sistemine daha iyi uyum sağlayarak hayatta kalma ve yayılma özelliklerini artırabilir. Özellikle Eris varyantı, insanlar arasındaki yayılım sırasında 2023 yılında belirlenen mutasyonlar sonucu gelişmiştir ve Omicron varyantının ilk kez 2021'de ortaya çıkmıştır daha sonrasında farklı alt türlere ayrılmıştır.

Eris Varyantı Belirtileri Nelerdir?

Bu varyantın belirtileri diğer COVID-19 varyantlarıyla benzerlik gösterebilir. En sık görülen belirtiler şunlardır: 
Burun akıntısı,
Baş ağrısı,
Ateş,
Kas ve eklem ağrısı,
Göğüs ağrısı,
Nefes darlığı,
Yorgunluk,
Öksürük,
Boğaz ağrısı,
Tat ve koku değişiklikleri.
Belirtiler kişiden kişiye değişiklik gösterebilir ve bazı kişilerde çok hafif, çok ağır ya da belirgin olmayabilir. Eris varyantının belirtileri anlaşılabilmesi için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

Eris varyantı nedir? Belirtileri nelerdir?


Eris Varyantı Nasıl Teşhis Edilir?

Eris varyantının teşhisi, standart COVID-19 test yöntemleri ile gerçekleşir. Bu yöntemler arasında PCR testleri bulunmakta virüsü saptayarak hastalığın teşhisi konulmaktadır. Özellikle PCR testi hastadan alınan burun ya da boğaz örneklerindeki virüsün genetiğini çoğaltarak ve gen bölgelerine odaklanarak çalışır. Eris varyantı için özel olarak tasarlanmış bir PCR testi yoktur ama mevcut standart PCR testlerinin bu varyantı da tespit edebildiği bilinmektedir.

COVID-19 Aşıları Eris Varyantından Korur Mu?

Eris varyantına karşı mevcut COVID-19 aşılarının koruyuculuğu konusunda kesin bir cevap veremeyiz.

Bu varyant Omicron ve diğer önceki varyantlardan hastalık süreci açısından bir farklılık göstermemektedir ve önceden korona virüs geçirmiş olmak bu yeni varyanta karşı koruma sağlayacağı anlamına gelmez bu da toplumlar arasında hızlı yayılmasına yol açabilir. Bunun sebebi mevcut aşıların Omicron'un alt varyantları ve yeni tanımlanan Eris varyantına karşı yetersiz olabileceğidir.

Bilim insanları ve aşı üreticileri, virüsün farklı varyantlarına önlem amaçlı sürekli olarak değerlendirerek aşı formüllerini güncellemek için çalışmalara devam ediyor. Mevcut aşılar varyantlara karşı korunmada hala en iyi seçenek olarak kabul edilir özellikle Eris gibi yeni varyantlara karşı daha etkili aşı geliştirilip kullanılana kadar bireylerin mevcut aşılarla aşılanmaları önemlidir; bu yaklaşım hastaneye yatışları, ağır hastalık oluşumunu ve ölümleri azaltabilir.

COVID-19 belirtileri hissettiğiniz anda hemen sağlık uzmanlarıyla iletişime geçin, test yaptırın ve hastalığa sahipseniz diğerlerine bulaştırmamak için izolasyon kurallarına uyun.

Eris varyantı nedir? Belirtileri nelerdir?


Eris Varyantı Ölümcül Mü?

Mevcut verilere göre, Eris varyantı ölümcül olarak değerlendirilmemektedir ancak hastalığı etkileyebilecek bazı özelliklere sahip olduğu bilinmektedir. Yapılan araştırmalar Eris'in solunum yollarında diğer varyantlara göre daha güçlü şekilde çoğalabildiğini açıklasa da ölüm riski diğer varyantlarla benzer düzeydedir.

Eris Varyantı Nasıl Bulaşır?

Enfeksiyon kapan bir bireyin öksürük, hapşırık, konuşma veya nefes alma gibi eylemlerde havaya yayılan organizmalar ile diğer insanlara geçer. Bu organizmalar başka bir kişinin burun, ağız veya göz yoluyla vücuda girerek enfeksiyonun bulaşmasına sebep olabilir. Bulaşma riskini çoğaltan durumlar içinde enfeksiyonlu bir kişiyle yakın temasta olmak, kapalı mekanlarda bulunmak, sosyal mesafe kurallarına uymamak ve el hijyenine dikkat etmemek yer alır.

Eris varyantı nedir? Belirtileri nelerdir?


Eris Varyantından Korunma Yolları

Eris varyantı dahil COVID-19 varyantlarından korunma yöntemleri şunlardır:

Aşı Olmak: COVID-19 aşıları hastalığa yakalanma oranını ve hastaneye yatış, ölüm riskini azaltır. Tüm COVID-19 varyantlarına Eris dahil karşı etkili olduğu bilinen aşıları yaptırmak ve doktorların önerilerine uymak önemlidir.
Maske Takmak: Özellikle kalabalık ve kapalı alanlarda maske kullanmak hastalık riskini azaltır.
Sosyal Mesafe: Mümkün olduğunca en az 1-2 metre sosyal mesafe kurallarına uymak bulaşma riskini düşürür.
Hijyen Kurallarına Uymak: Elleri sık sık su ve sabunla yıkamak, yüzü, gözleri, burnu ve ağzı ellerle temas etmeden önce yıkamak veya dezenfekte etmek önemlidir.
Kalabalık Ortamlardan Kaçınmak: Mümkünse kalabalık ortamlarda bulunmamak  enfeksiyon riskini azaltır.
İyi Havalandırılan Alanlarda Bulunmak: Kapalı alanlarda bulunulması gerekiyorsa iyi havalandırılan mekanları tercih etmek ve havalandırmayı sağlamak gereklidir.
COVID-19 Semptomları Gösteren Kişilerle Teması Sınırlamak: COVID-19 belirtileri gösteren ya da pozitif test sonucu olan kişilerle temastan kaçınmak ve karantina kurallarına uyulmalıdır.
Yeterli Sıvı Tüketmek: Yeterli sıvı tüketimi genel sağlık için önemlidir.

Bu önlemleri uygulayarak Eris varyantı dahil COVID-19'dan korunma şansınızı artırabilirsiniz. Doktorların güncel önerilerini takip etmek de büyük önem taşır.

Eris varyantı nedir? Belirtileri nelerdir?


Eris Varyantı Tedavisi

Antibiyotikler; bakteriyel enfeksiyonları tedavi etmek için,
Antiviral ilaçlar; viral enfeksiyonları tedavi etmek için.
Eris varyantının tedavisinin diğer varyantların tedavisinden herhangi bir farkı yoktur. Antibiyotiklerin hastalığın önlenmesi için değil tedavi hastanın şikayetlerine yönelik olan destek tedavisidir.

Eris Varyantı Kaç Gün Sürer?

Eris varyantının neden olunan hastalığın süresi ve şiddeti, Omicron varyantına benzer şekilde değerlendirilebilir. Bulaşıcı olmasına rağmen genellikle daha hafif semptomlar  gözlemlenmiştir bu sebeple hastalık süresi bireyin yaşına ve varsa farklı hastalıklarına bağlı olarak değişkenlik gösterebilir ancak belirtilerin görüldüğü hafif vakalarda süre genellikle 5-7 gün arasında değişmektedir. Hastaların önemli bir kısmı belirgin belirtiler göstermeyebilir fakat bu süre zarfında diğer insanlara hastalığı bulaştırma potansiyeline sahip olabilirler.

Eris varyantı nedir? Belirtileri nelerdir?


Eris Varyantı Nasıl Ayırt Edilir?

Soğuk algınlığı, grip ve Eris varyantı arasındaki farklar belirtileri ve seyirleri ile ayırt edilebilir.
Soğuk algınlığı genellikle hapşırma, tıkanıklık, burun akıntısı, gözlerde yanma, ışığa hassasiyet, boğaz ağrısı gibi üst solunum yolu enfeksiyonu belirtileriyle ve bazen ateşe neden olabilir.

Grip, influenza virüsü kaynaklıdır ve soğuk algınlığına benzer belirtilere ek olarak daha şiddetli kas ve eklem ağrıları, yüksek ateş etkilerini gösterir; yıllık aşılarla korunma sağlanabilir.

COVID-19 ise, Aralık 2019'da Çin'de başlayıp pandemiye yol açan SARS-CoV-2 virüsü kaynaklıdır. Akut üst solunum yolu belirtilerinin yanı sıra özellikle yaşlılarda ve kronik rahatsızlığı olanlarda ağır solunum sıkıntılarına ve hatta ölüme sebep olabilen ciddi akciğer enfeksiyonlarına yol açabilir.

Eris Varyantı Kimleri Etkiler?

Eris varyantı, farklı yaş gruplarından ve çeşitli sağlık geçmişine sahip insanları etkileyebilir. Özellikle yaşlılar, kronik hastalıkları olanlar ve aşılanmamış bireyler ciddi sağlık sorunları yaşama açısından yüksek bir riske sahiptir.

Eris varyantı nedir? Belirtileri nelerdir?


Eris Varyantı Hangi Ülkelerde Görüldü?

Eris varyantı, ilk kez Şubat 2023'te Güney Afrika'da belirlendi ve bu tarihten itibaren dünya genelinde 50'den fazla ülkede tespit edildi.

Bu varyantın en yaygın görüldüğü ülkeler arasında:
Amerika Birleşik Devletleri
Birleşik Krallık
Fransa
Almanya
Kanada
Avustralya
Yeni Zelanda
Güney Kore
Japonya bulunmaktadir.

Dünya Sağlık Örgütü tarafından "izlenmesi gereken varyant" olarak sınıflandırılan Eris, dünya genelindeki sağlık otoriteleri tarafından yakından izlenmekte sağlık riskleri açısından değerlendirilmektedir.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Editör Sena Gurel - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak gazete.net Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan gazete.net hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler gazete.net editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı gazete.net değil haberi geçen ajanstır.Anket Yeni TCMB Başkanı Hakkında Görüşünüz?