Faiz oranlarındaki artış yatırım fonlarını nasıl etkiledi, mevduatlara ne oldu?

Türk lirası tasarrufları ve parasal sıkılaşmanın artmasına yönelik çalışmalar sürerken TL mevduatın toplam mevduat içindeki pay oranı artsa da standart TL mevduat faiz oranlarındaki düşüş devam ediyor. Özellikle aybaşında TL mevduat tasarruflarından elde edilen gelire uygulanan stopaj oranlarının artışı sonrasında bankalarda TL mevduat faizlerinde düşüşe geçildi.

Editör Sena Gurel
Editör Sena Gurel Tüm Haberleri
yatirim-fonlari
yatirim-fonlari
+3
Haber albümü için resme tıklayın

18 Nisan tarihinde yüksek ve düşük miktarlı tasarruflar için yüzde 50’nin seviyesinin üzerine çıkan TL mevduat faizi stopaj artışıyla birlikte yüzde 50’nin seviyesinin altına indi. 3 aya kadar vadeli TL mevduatta yüksek tasarruflara uygulanan yüzde 55’i aşan faiz oranları yüzde 45’e kadar düştü, düşük tasarruflarda ise yüzde 50,5 seviyesindeki faiz yüzde 41’e geriledi.

Faiz oranlarındaki artış yatırım fonlarını nasıl etkiledi, mevduatlara ne oldu?


Ekonomim'den Şebnem Turhan'ın haberine göre, tüm tasarruf miktarlarına yapılan standart TL mevduat faizleri de yüzde 50’nin üzerine çıktı. Ancak bu durum sürdürülebilir olmadı. Özellikle TL mevduat gelirine uygulanan stopaj oranlarının 2.5 puan artmasından sonra bankaların standart TL mevduatları için gerçekleştirdikleri faiz oranları da düşüşe geçti.

Faiz oranlarındaki artış yatırım fonlarını nasıl etkiledi, mevduatlara ne oldu?


Net Faiz Gelirlerinde Büyük Düşüş

Sürekli takip edilen bir yabancı özel banka, 18 Nisan tarihinde 50 bin lira altındaki 32 gün vadeli standart TL mevduatlara %49 faiz oranı uyguladı. 45 bin TL birikimi olan yatırımcı 96.4 lira stopaj kesintisi ile 1.831,5 lira faiz kazandı. Ancak 12 Mayıs tarihinde TL mevduat faiz oranı 8 puan azalmasıyla stopaj kesintisi 120.7 liraya yükseldi. Yatırımcının kazandığı net faiz geliri de 1.492,13 liraya düştü.

Faiz oranlarındaki artış yatırım fonlarını nasıl etkiledi, mevduatlara ne oldu?


18 Nisan tarihinde, 46 günlük vade ile 45 bin lira mevduat yatıranlar, ilgili bankadan %49 faiz oranı aldılar. 138.6 liralık stopaj kesintisi sonrasında vade sonunda yatırımcı 2.632,7 liralık faiz getirisi kazanmış oldu. 12 Mayıs tarihinde aynı banka 46 gün vadeli 45 bin liralık birikime yüzde 41 faiz uyguluyor. Bu yatırımın stopaj kesintisi ise 173.91 TL. Vade sonunda net faiz geliri ise 2.144,9 lira ile gerçekleşti.

18 Nisan tarihinde, bir yatırımcı 45 bin lira tutarındaki mevduatını, 92 gün vadeli bir hesapta 51 faiz oranıyla bankaya yatırsaydı vade sonunda 288.4 liralık stopaj kesintisi sonrasında vade sonu 5.480,4 liralık net faiz geliri elde edecekti. Bu yüksek faiz oranlarından dolayı, yatırımcılar genellikle üç aya kadar olan kısa vadeli yatırımları tercih ediyorlar. 12 Mayıs tarihinde 92 (3 ay) gün vadeli 45 bin liralık tasarrufa uygulanan faiz oranı yüzde 43’e düştü. Stopaj kesintisi ise 364.8 liraya kadar ulaştı, vade sonu net faiz geliri böylece 4.499,14 liraya indi.

Faiz oranlarındaki artış yatırım fonlarını nasıl etkiledi, mevduatlara ne oldu?


Aynı banka yüksek miktarlı tasarruflara 18 Nisan’da yüksek meblağlı tasarruflar için 32 ve 46 gün vadeli hesaplarda yüzde 55, 92 gün vadeli hesaplarda ise yüzde 57 faiz oranı teklif sunuyordu. Ancak 12 Mayıs itibariyle 32-46 gün vadede faiz yüzde 45'e, 92 gün vadede ise yüzde 46'ya kadar geriledi.

"Geçen hafta itibarıyla, yerli bir özel mevduat bankası tasarruf hesapları faiz oranlarını her vadede 0.5 puan daha yüksek faiz ile sunuyor. 25-100 bin lira arası tasarruflara 36 gün vadede yüzde 47, 46 günde yüzde 47, üç aya kadar ise yüzde 48 faiz uyguluyor.

Faiz oranlarındaki artış yatırım fonlarını nasıl etkiledi, mevduatlara ne oldu?


Büyük Mevduata Sahip Olanlar Daha Fazla Kazanç Elde Ediyor

Merkez Bankası, 2024 yılının 2. Enflasyon Raporu'nda, mevduat miktarına göre verilen faiz oranlarını analiz etti. Raporda 100 bin lira altındaki küçük mevduatlar ile 1 milyon lira üzerindeki büyük mevduatlar olmak üzere iki farklı gruba ayırdı. Merkez Bankası son 10 yılda mevduat faizlerini incelendiğinde küçük mevduatlara düşük faiz oranları sunulduğunu ortaya koydu. Özellikle 2014-2022 arasında küçük ve büyük mevduatlar arasındaki faiz farkı ortalama 3,7 puan iken, bu fark sonraki dönemlerde 10,7 puana çıktı ve 2023'ten sonra 13,6 puana kadar yükseldi.

Faiz oranlarındaki artış yatırım fonlarını nasıl etkiledi, mevduatlara ne oldu?


Merkez bankası, rapora bakıldığında kur korumalı hesaplardan Türk Lirası mevduatlarına geçişi teşvik etmek için büyük mevduatlara daha yüksek faiz oranları sunulduğunu kaydetti. Büyük ölçekli bankaların, küçük ölçekli bankalara kıyasla büyük mevduatlara daha yüksek, küçük mevduatlara ise daha düşük faiz oranı uyguladığını gözlemledi. Bu durum da banka grupları arasında faiz oranlarının nasıl ayrıştığını ortaya koydu.

13 May 2024 - 13:31 - Dünya


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak gazete.net Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan gazete.net hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler gazete.net editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı gazete.net değil haberi geçen ajanstır.