Korkuların korkusu: İnsan zihnindeki en derin korkuları keşfedin!

Fobi, bir durum, aktivite ya da nesneye aşırı ve mantıksız bir korku veya kaçınma tepkisi olarak bilinir. Bu tarz korkular genellikle kişinin yaşam kalitesini etkiler ve günlük işlevlerinin önüne geçebilir.

Editör Sena Gurel
Editör Sena Gurel Tüm Haberleri
Büyütmek için resme tıklayın

İşte insanların karşılaşabileceği en yaygın 25 fobi:

1. Yükseklik korkusu (Akrofobi)

Kişi, dağlar, köprüler ya da binaların yüksekliklerinden aşırı rahatsızlık duyabilir. Söz konusu durum yüksek yerlerden düşme korkusu olarak bilinir.

2. Açık alan korkusu (Agorafobi)

Açık alanlarda ya da kalabalık ortamlarda panik atak geçirme korkusu olarak tanımlanan bu durum kişilerde genellikle dışarıda bulunma veya kalabalık yerlere gitme konusunda çokça tedirgin olabilir.

3. Sosyal anksiyete bozukluğu (Sosyal Fobi)

Bu fobi, insanlarla etkileşim içerisinde bulunmaktan kaçınmaya sebep olur. Sosyal ortamlarda değerlendirilme ya da yargılanma korkusu yüzünden ortaya çıkan bir durumdur.

4. Örümcek korkusu (Araknofobi)

Örümceklerle ilgili görüntülerden ya da gerçek örümceklerle karşılaşma korkusunun aşırılığından olur.

5. Kapalı alan korkusu (Klostrofobi)

Kapalı ya da dar alanlarda kalma, sıkışma korkusu olarak tanımlanmaktadır. Bu fobiyi taşıyan kişiler, asansör, tüneller ya da kalabalık odalarda kalmaktan aşırı çekinirler.

6. Kan korkusu (Hemofobi)

Hemofobiye sahip bireyler, genellikle kan bağışı veya tıbbi prosedürler gibi durumlardan kaçınabilirler, çünkü kan görmek veya kan almaktan dolayı bayılma eğilimine sahiplerdir.

7. Ölüm korkusu (Nekrofobi)

Bu fobi, ölüm hakkında fazla düşünmeye sebep olabilir ya da cenazeye katılma gibi durumlarda endişe yaratabilir. Ölüm veya ölümden sonra korku olarak tanımlanır.

8. Topluma konuşma korkusu (Klaustrofobi)

Kamu önünde, bir topluluğa karşı konuşma ya da performans sergileme korkusu olarakta bilinir. Bu fobiye sahip kişiler, sunum yapmaktan, konferans vermekten veya herhangi bir topluluk önünde konuşma yapmaktan kaçınırlar.

9. Tüy korkusu (Trikofobi)

Tüylü nesneler veya tüy görmekten kaynaklanan bir korku çeşididir. Bu fobi, yastık dolgusu, hayvan kürkleri gibi tüylü nesnelerle ilişkilendirilebilir.

10. Oyuncak korkusu (Pediophobia)

Pediophobia, bebekler ya da kuklalar gibi oyuncaklara karşı hissedilen aşırı korkuyu ifade eder. Genellikle izlenen filmler veya yaşanan duyuntular nedeniyle ortaya çıkabilir.

11. Kirli nesne korkusu (Mysophobia)

Mikrop taşıyan ya da kirli nesnelerden korku veya çekinme olarak tanımlanır. Bu fobi, toplu taşımalarda bulunan kolları tutmaktan ve tuvalet kapılarına dokunmaktan kaçınma eğilimine sebep olabilir.

12. Delik korkusu (Trypophobia)

Delikli desenler veya cilt üzerindeki çukurlar, bazı insanlarda rahatsızlık veya korku hissi uyandırabilir. Akne lekeleri, mantarlar ya da arı kovanları gibi görüntüler Trypophobia`ya sahip bireyleri olumsuz etkileyebilir.

13. Cep telefonu korkusu (Nomofobi)

Cep telefonundan ayrı kalmaktan ya da cep telefonunu kaybetmekten kaynaklanan bir korku çeşididir. Nomofobi`ye sahip bireyler aynı zamanda telefonunun şarjı bitmesinden veya iletişim kopukluğundan da rahatsız olabilir.

14. Uzun kelimeler korkusu (Hippopotomonstrosesquippedaliophobia)

Uzun kelimeleri telafuz etmekten veya kullanılmasından korku olarak bilinir. Bu korku nedeniyle bazı insanlar, uzun kelimelerle konuşmaktan veya kelime oyunlarından hoşlanmayabilirler.

15. Aşık olma korkusu (Filofobi)

Herkes için aşık olmak ya da herhangi yakın bir ilişkiye sahip olmak güzel bir his oluşturmayabilir. Karnında kelebeklerin uçuşması bazı kişilerde bu tarz duyguları uyandırabilir.


16. İş korkusu (Ergofobi)

Ergofobi iş ve iş yerlerine karşı yüksek seviyede kaygı hissettiren korku olarak tanımlanır. Bu korkuya sahip bireyler çevrelerinde tembel oldukları düşüncesini uyandırabilir.

17. Güneş korkusu (Helyofobi)

D vitamini eksikliğine sebep olarak ciddi sorunlara yol açabilecek bir korku türüdür. Güneş korkusuna sahip bireyler, bir vampir gibi güneşten kaçınırlar ya da şemsiyeyle dolaşmayı tercih edebilirler.

18. Dokunma veya dokunulma korkusu (Hafefobi)

Bu fobi dokunulmanın yarattığı rahatsızlığın yanı sıra anksiyete, kalp çarpıntısı ya da panik atak yaşamaya dahi sebep olabilir.

19. Palyaço korkusu (Koulrofobi)

Tahminimizce Stephen King’in eserlerinde sıkça yer alan, 60'lar ve 70’lerden süregelen palyaçoların tuhaf görüntülerine dayanan bir korku türüdür. Bu korkunun makyajın ardında aslında kim olduğu bilmemekten dolayı olduğu düşünülüyor.

20. Yenilik korkusu (Neofobi)

Bilinmeyenlere adım atma korkusu oldukça anlaşılabilir bir korkudur. Fakat yeniliklerden tamamen korkmak bu korkuya yol açar. Genellikle yaşlılarda görülse de yeni nesil gençlerde de yeni yiyeceklere karşı ön yargılı olmak ya da rutinlerinin dışına çıkmaktan çekinme gibi etkileriyle tanınabilir.

21. Karar verme korkusu (Desidofobi)

Bazı insanlar için, karar vermek ya da seçim yapmak en büyük korkularından biri olabilir. Bu korkuya sahip bazı insanların işlevselliği azalabilir.

22. Zaman korkusu (Kronofobi)

Zamanın geçmesinden veya yetmemesinden kaynaklanan korku durumudur. Genellikle genç bireylerde görülse de şaşırtıcı olan en az yaşlılarda görünmesidir.

23. Göbek deliği korkusu (Omfalofobi)

Omfalofobi`ye sahip kişiler kendisininde dahil olmak üzere göbek deliği görmekten ya da dokunmaktan rahatsız olurlar.

24. Kutsallıklardan korkma korkusu (Papafobi)

Tuhaf gelse de İspanyol Engizisyonu'nu hatırladığımızda bu korku net şekilde görülüyor. Papafobi, papa ya da buna benzer kutsal şeylerden korkma olarak tanımlanır.

25. Fobi korkusu (Fobofobi)

Fobofobi, fobilerinin var olmasından korkma durumu olarak tanımlanır. 

07 May 2024 - 08:15 - Yaşam


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak gazete.net Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan gazete.net hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler gazete.net editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı gazete.net değil haberi geçen ajanstır.