Halka arz nedir? Halka arz nasıl alınır?

Ülkemizdeki ekonomi gündeminde bir süredir merakla listelerdeki yerini zirvede koruyan halka arz konusunu gelin beraber inceleyelim... Uzun süredir borsadaki yükseliş ve halka arz konusu halkın büyük çoğunluğu tarafından yakından takip ediliyor. Belki de daha önce ismini dahi duymadığımız şirketler halka arz oluyor. Peki, yatırım yapmak isteyen kişilerin yeni adresi olan halka arz nedir? Halka arz edilen hisse nasıl alınır? Bütün bu süreç nasıl işliyor... Gelin birlikte inceleyelim...

İrem Tatar
İrem Tatar Tüm Haberleri
Halka Arz Nedir?
Haber albümü için resme tıklayın

Son dönemlerde, şirketlerin halka arzı, ekonomi gündeminin kritik bir parçası haline geldi, çünkü birçok şirket bu süreci yaşıyor ve yaşamakta. Şirketlerin bu durumu, yeni yatırımcıların borsaya girişini hızlandırdı ve borsanın dengelerini değiştirmiş durumda. "A şirketin halka arzı" veya "X şirketinin hisseleri şu fiyattan halka arz edildi" gibi haberler, yatırımcılar için büyük önem taşıyor ve piyasalarda hareketlilik yaratıyor. Halka arz politikası sayesinde hem şirketler büyüyor, yatırımcı kazanıyor hem de yatırım yapmak isteyen vatandaşlara yeni bir kapı aralıyor. Peki, halka arz nedir?

Halka arz nedir? 

Halka arz, bir şirketin, hisse senetlerini satışa çıkardığını açıklayarak, herhangi bir yatırımcının şirketin hissedarı olma fırsatını yakaladığı bir süreçtir. Bu da şu anlama gelir, şirket sahibi kişi hissesinin küçük bir kısmını parçalar halinde halka açar bu sayede kar elde etmiş olur. Halka arz sayesinde tüm yatırımcılara gözde bir kuruluşta hisse sahibi olma fırsatı verilir. Peki, şirketler neden halka arz yoluna giderler? Şirketler pek çok sebeple bu yola girebilir. Kâr maliyeti yüksek ve hızla büyüyen şirketler, işlerini büyültmek ve yeni yatırımlara kaynak sağlamak amacıyla halka arz yoluna giderken, finansal sıkıntılar yaşayan şirketler banka kredileri veya borçlanma yerine halka arzı seçerek, yatırımlarını sürdürmeye devam edebilir ve borçlarını ödeyebilir. Halka arz uzun süreçte yatırımcıya olumlu sonuçlar getirebilir. Halka arzın iki türü vardır. Bunlar, birincil ve ikincil halka arzdır. Peki, birincil halka arz ne demek? İkincil halka arz ne demek?

Birincil halka arz nedir? 

Birincil halka arz, daha önce kamuya açık olmayan şirketlerin ilk kez halka arz işlemine geçmesidir. Bu süreçte, şirket ilk kez halka açılmıştır ve ilk kez şirketin hisseleri kamuya sunulmuştur. 

Halka arz nedir? Halka arz nasıl alınır?

İkincil halka arz nedir?

İkincil halka arz ise, daha önce hisseleri halka arz edilmiş ancak ilk halka arzda tüm hisselerin satılamamış olması sebebiyle ikinci kez halka arzın gerçekleştirilmesidir. 

Halka arz işlemleri nasıl gerçekleşir?

Tabii ki şirketler kafalarına göre 'Halka arz oluyoruz' diyemiyorlar. Halka arz olmak için şirketlerin belli aşamaları tamamlaması gerekiyor. Halka arz sürecinin ilk aşaması, şirketin aracı kurumlarla iletişime geçerek aracılık sözleşmesi imzalamasıdır. Sözleşmenin imzalanmasının ardından, şirket, Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) ile de sözleşme imzalamak zorundadır, böylece SPK'nın denetim ve düzenlemelerine tabi tutulur. Son olarak ise, Borsa İstanbul ve SPK, şirketin halka arz için uygun olup olmadığını denetler. Eğer, şirket yeterli şartlara sahipse halka arz olabilir. 

Halka arzdan alınan hisseler kazandırır mı?

Halka arz yoluyla, potansiyel olarak  büyüme gösteren bir şirkete ortak olabilir ve kısa veya uzun vadede kar elde etme fırsatınız olabilir. Bu süreç, yatırımcılara şirketin başarısından doğrudan faydalanma imkanı sunar ve portföylerine çeşitlilik katar.

Bu yatırım tavsiyesi değildir!!!

Halka arz ne kazandırır?

Halka arzın şirketlere kazandırdığı pek çok avantaj vardır. Bunlardan bazıları: 

  • Finansman sağlar
  • Mali yapıyı güçlendirir
  • Prestiji arttırır
  • Değer artışı sağlar
  • Kar elde edebilirsiniz
  • Likidite sağlarHalka arz nedir? Halka arz nasıl alınır?

03 May 2024 - 17:00 - Yaşam


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak gazete.net Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan gazete.net hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler gazete.net editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı gazete.net değil haberi geçen ajanstır.