Yaşlanmayla Başa Çıkmanın Farkındalık Temelli Beş Yolu

Yaşınızın ilerlemesi sizi endişelendiriyor, gençken yapabildiklerinizi yapamayacağınızı düşünüyor olabilirsiniz oysa ki ister 20 yaşında ister 90 yaşında olun hayat her anı sizin için gerçekten değerli olana odaklanma fırsatı sunar. İşte bakış açınızı değiştirerek nasıl büyüyebileceğinize dair en tatmin edici birkaç ipucu…

Editör Sena Gurel
Editör Sena Gurel Tüm Haberleri
Yaşlanma
Haber albümü için resme tıklayın

Çoğu insanın en büyük korkularından biri yaşlanmak. Tıp ve teknolojinin gelişmesi bu korkuyu biraz kırsa da asıl mesele zihniyeti değiştirmek olabilir.

Yaşlanma üzerine çalışmalar yapan Berit Lewis, Psyche internet adresinde yayımladığı yazısında, kendinizi bir zamanlar olduğunuz kişiyle kıyaslamak yerine, şimdi kim olmak istediğinize odaklanın diyor ve bu bakış açısının getirdiği olumlu yönleri anlatıyor.

Yazının bazı bölümlerinde çoğu insanın yaşlanma sürecinden endişe duyduğunu ve bu endişenin yaşlılığın zorlu, yalnız bir dönem olduğuna dair yaygın bir algıdan kaynaklandığı aynı zamanda gelişmiş tıbbi ilerlemelerin, büyüklerimizden yaklaşık altı yıl daha uzun yaşamımızı sağlasa da birçok kişinin halen yaşlanma fikrine karşı çekimser olduğu belirtiliyor.

Yazıda, medya ve pazarlama sektörünün 50 yaşından sonra hayatın daha zor hale geldiğini öne sürüp bu süreçte 'yaşlanma karşıtı’ ürünler ile yaşam tarzı değişiklikleri sunduğunu ifade ederek devam ediyor.

Nüfus giderek yaş alırken, bu konudaki kolektif zihniyetimizin gerçeği görmesinin zamanı geldi. Yaş alma süreciyle ilgili oluşturulan bu olumsuz tablo doğru değil çünkü mutluluk eğrisi olarak adladırılan durum için yapılan araştırmalar, mutluluk düzeyinin orta yaş skalasından 70 yaşına kadar yükseldiğini gösteriyor. Evet, hayatınızın ilerleyen bölümlerinde yeni şeyler öğrenmek zorlaşabilir ve hareketler daha da yavaşlayabilir, ancak yaş almanın güçlü olduğu birçok yön de var. Yaşınız ilerledikçe dünyada daha fazla deneyim biriktirmiş, öğrenilenleri hayatta daha iyi uygulamış ve duygusal zekanızın yükseldiği muhtemeldir.

Elbette hayatın her döneminde olduğu gibi yaşlılık da beraberinde çeşitli zorluklar getirmektedir. Fakat yaşlı insanlara ‘başarılı bir şekilde yaşlanmalarını’ söylemektense bu zorluklar karşısında onların yanında olmalıyız. Sonuçta gençlere yaşlarının getirmiş olduğu zorluklardan kaçınmalarını söylemiyoruz, söylediğimiz şey zorluklarla yüzleşmeleri gerektiği, daha akıllı ve daha güçlü olmaları. Aynı bu şekilde yaşı ilerleyen büyüklerimizin de yanında olmalıyız ve bu yaklaşımla ilerleyen yaş durumundan kaçmak yerine adapte olabilirsiniz.

Yaşla beraber büyükmek için çeşitli farkındalık durumlarını uygulamanızı öneriyorum bu aynı vücut için yapılan egzersizlerin vücut sağlığını koruması ve iyileştirmesine yardımcı olması gibi düşünülebilir. Şimdiki durumun -düşünceleriniz, duygularınız ve fiziksel haliniz- araştırmasını içerir. Faydaları ise gelişen konsantrasyon, daha çok farkındalık, önemli olana odaklanma yeteneği ve zorluklara karşı nezaket, mizah, dayanıklılık ve zihinsel uyumun üstesinden gelme becerisi bulunuyor. İşte sadece yaş almak yerine zihinsel büyümenin farkındalık temelli beş yolu:

Yaşlanmayla Başa Çıkmanın Farkındalık Temelli Beş Yolu


Tercihlerinizi İyi Seçin

Başarılı olmanın sırrı bir fikri diğerine tercih edebilme yeteneğidir. Bu sınırlamalar yerine keyif alabileceğiniz şeylere odaklanmanısı sağlar. Böylece sizin için gerçekten önemli olan seçeneklerle yönelmenize, vaktinizi iyi kullanmanıza ve enerjinizi doğru yerlere harcamanızı olanak sağlar.

Anlayacağınız şu ki odağınızı hayatta size keyif veren ve hala yapabileceğiniz şeylere yöneltmek. Ayrıca farkınalık meditasyonu ile dikkatinizi belli bir süre belirli bir noktada yoğunlaştırıp zamanla beyindeki sinir yollarını yapılandırarak konsantrasyon ile odağınızı kontrol edebilirsiniz.

Yaşlanmayla İlgili Olumsuz Zihniyete Karşı Savaşın

Bakışlarınızı içe doğru çevirdiğinizde, düşünce kalıplarına hakkında daha fazla farkındalık kazanacaksınız. Günümüzde çokça yapılan yaş ayrımcılığına dayalı düşünceleri bilinçsiz şekilde içselleştirmiş olabilirsiniz. ‘Orta yaşlı insanlar bilgi teknolojilerini yavaş öğrenir’ ya da ‘Yaşlı insanlar kırılgandır’ gibi düşüncelerin insanları sınırladığını da fark etmişsinizdir. Ancak düşüncelerinize daha dikkat ederek bunların sadece genellemelerden ibaret olduğunu görebilir ve sizin için geçerli olmadığını fark edebilirsiniz.

İleri yaşta bir yetişkinseniz, aklınızda dönenlerle sıkışıp kaldığınız düşünebilirsiniz fakat zihinsel alışkanlıklarınızı keşfetmek için, farklı düşünmeye ve davranmaya çalışmak için asla geç değildir. Bunun için kendinize ‘Bu düşünce veya davranış yaşamak istediğim hayatı yaşamama yardımcı oluyor mu?’ Sorusunu sorabilirsiniz.

İstenmeyenle Savaşmayın

Genelde bir şeyden uzaklaşmak için harcadığımız enerji, rahatsız olunan şeyin kendisinden çok daha olumsuz etkiler. Buradaki paradoks istenmeyen durumun gücü, ondan kaçmaktansa onu kucaklamanın yolunu bulununca azalmasıdır. Yani ilerleyen yaşınıza karşı şefkatle, kabullenerek ve farkındalık ile yaklaşırsanız, hayatınızdaki değişikliklere daha iyi ve hızlı uyum sağlayabileceksiniz. Değiştiremeyeceğiniz şeyleri kabullenmek kolay değildir fakat zamanla bu aşılabilir.

Yaşlanmayla Başa Çıkmanın Farkındalık Temelli Beş Yolu


Kendinize Nazik Davranın

Hayatın gerçekleriyle yüzleşebilmek için kendinize iyi ve bağışlayıcı olmanız gerekiyor. Araştırmalar, ileri yaştaki yetişkinlerin öz şefkat ile iyilik arasında güçlü bir ilişki olduğunu gösteriyor. Kendinize nazik davranmanın yollarından biri olumsuz düşünmek yerine ‘Sonuçta bir insanım’ çerçevesinde düşünmektir. Bu bakış açısı sayesinde sıkıntılarınız yüzünden kendinize acımak yerine başkalarıyla empati kurma yeteneği kazanırsanız.

Otopilottan Uzaklaşın

Yaş ilerledikçe, hayat tarzınızda değişiklikler yapmanız gerekiyor. Bedenler ve zihinler zamanla bozulan makinalar gibi görülüyor olabilir. Ancak, bunun yerine hayatınızı sürekli bir geçiş içinde olduğunuzu kabul etmelisiniz. Bu yaklaşım büyüme sürecine daha pozitif ve uyumlu olmanızı sağlar.

İşte sizi olduğunuzdan daha yaşlı gösteren stil hataları; https://gazete.net/haber/19919819/sizi-oldugunuzdan-daha-yasli-ve-kilolu-gosteren-stil-hatalari-10-yas-buyuk-gosteriyor

26 Nis 2024 - 12:00 - Yaşam


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak gazete.net Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan gazete.net hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler gazete.net editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı gazete.net değil haberi geçen ajanstır.