Hıdırellez ne zaman? Hıdırellez nasıl kutlanır ritüelleri nelerdir?

İnsanoğlunun somut olmayan kültürel mirasını temsil eden Hıdırellez UNESCO listesinde yer alıyor. Hıdırellez Türk dünyasında mevsimsel olarak kutlanan bayramlardan bir tanesidir. 5 Mayıs Cumartesi günü başlayarak, 6 Mayıs Pazar günü bitecektir.

Editör Sena Gurel
Editör Sena Gurel Tüm Haberleri
Hıdırellez
Hıdırellez
Haber albümü için resme tıklayın

Hızır günü yani Ruz-ı Hızır olarak bilinen Hıdırellez, Hızır ve İlyas’ın yeryüzünde buluştuğu gün kabul edilerek kutlanmaktadır.

Hıdırellez Ne Zaman Kutlanıyor?

Hıdırellez günü, Miladi takvime göre 6 Mayıs tarihinde, Rumi takvime göre 23 Nisan günü kutlanmaktadır.

6 Mayıs’tan başlayıp 4 Kasım’a kadar geçen zamana Hızır Günleri ismiyle yaz dönemini, 8 Kasım’dan başlayıp 5 Mayıs’a kadar geçen süre ise Kasım Günleri ismiyle kış dönemini oluşturmaktadır. Bu sebepten 5 Mayıs gününün gecesi kış mevsiminin bitip yaz mevsiminin başladığını göstermektedir. Ayrıca UNESCO’ya ait olan 'İnsanlığın Somut Olmayan Kültür Mirası Listesi’ne Hıdırellez dahil etmek için 2010 yılında çalışmalar başlamıştır.

Hıdırellez ne zaman? Hıdırellez nasıl kutlanır ritüelleri nelerdir?


Hıdırellez’in Kökeni Nedir?

Hızır ve Hıdırellez’in kökeni hakkında bir çok fikir vardır. Bunlardan bazıları Hıdırellez Gününün Mezopotamya ile Anadolu kültürlerinden geldiğini benimseyen insanlardan bazıları ise İslamiyet öncesi Orta Asya Türk kültür ve inançlarına ait olduğunu benimseyen insanlardan oluşur.

Kutlama mekanları genel olarak yeşil, ağaçlık bölgelerde, su kenarlarında, bir türbe etrafında ya da yatırların yanlarında gerçekleşir. Bu sebeple bu bölgelere Hıdırlık adı verilir. Hıdırellezde baharın beraberinde getirdiği taze bitkileri ve kuzu eti hatta kuzu ciğeri yeme adeti bulunur. Baharın ilk kuzusunun yenilmesi ile sağlıklı ve şifalı olunacağına inanılır. Hıdırellez günü kırlardan çiçek veya ot toplayıp kaynatmak ve içmek bütün hastalıkları iyileştireceğine, kaynatılan su ile kırk gün yıkanmak ise gençleşip güzelleştireceğine inanılmaktadır.

Hıdırellez gecesinde Hızır’ın bulunduğu yerlere ve dokunduğu bölgelere bereket verdiği düşüncesi nedeniyle çeşitli şeyler yapılır. Ambar, yiyecek kapları ve para keseleri açık bırakılır aynı zamanda ev, bağ-bahçe, araba isteyen kişiler, Hıdırellez gecesinde gül ağacının altında istediği şeyin küçük bir resmini yapıp gömerse Hızır’ın kendilerine yardım edeceğine inanır. Aynı şekilde dileklerini kırmızı kurdeleye bağlayıp gül ağacına da asabilirler ve yıl boyunca dileklerinin gerçekleşmesini beklerler. Bazı kişiler ise ateş yakıp, dilek dileyerek ateşin üstünden atlamaktadırlar.

Hıdırellez ne zaman? Hıdırellez nasıl kutlanır ritüelleri nelerdir?


Hıdırellez Dileği Gül Ağacına Ne Zaman Asılmalıdır?

5 Mayıs akşamının ezanı ile gül dallarına para asılır veya açık cüzdan bırakılırmış eskiden bu gelenek kese içine para konulup gül dibine gömülerek yapılmaktaymış. Bolluk ve bereket getirileceğine inanılan bu gelenek varlıklı kimselerden olma düşüyle yerine getirilirmiş. Asılan paralar ya da cüzdanlar 6 Mayıs sabah erkenden geri alınır evdeki her birey için 7 adet fasulye ya da 7 nohut ekilerek gelecek kötülüklerin ekilen fasulye ve nohutlara gelmesi beklenirmiş.

Hıdırellez ne zaman? Hıdırellez nasıl kutlanır ritüelleri nelerdir?


Hıdırellez Ritüelleri

Nişanlı çiftler arasında 5 Mayıs günü oğlan evi, kız evine Hıdırellez Kurbanı olarak bir koçu süsleyerek göndermekteymiş ve kurban ertesi gün kesilerek birlikte yenirmiş. Yemeğe çağırılan kişiler çarşaf, havlu ya da gönüllerinden kopan hediyeler getirirler, getirilen hediyelerde ip üzerinde sergilenirler. Hıdırellez günü erken saatlerde kalkılır genç kızların çeyiz sandıkları ve ev kapıları açılır, açılır ki genç kızlar iyi bir evlilik yapsın, evler de bereket dolsun.

Bazı kişiler ise sabah gün doğumuyla beraber kır, bağ ve bahçelere gidip Hızır’ın ayak izlerine basarak bolluğa ulaşmayı hedefler. Hıdırellez günü doğa ve insan sevgisi çok büyük bir öneme sahiptir çünkü Hızır ve İlyas, insanları, iyiliği ve cömertliği, doğayı seven kutsallıklarına inanılan dinsel varlıklardır.

Hızır ve Kur'an Kur’an'da Kehf Suresi'de dahil olarak hiçbir şekilde bulunmamaktadır. Kehf suresinde Musa ve bir gencin hikayesi anlatılmaktadır. Sadece çeşitli hadislerde şu şekilde anlatılmaktadır:

Musa ve yanındaki genç, iki denizin buluştuğu yerde uzun bir yolculuk esnasında, yanlarında getirdikleri yemeğin kaçmasıyla başlayan bir olay yaşarlar sonrasında 65. Ayette Derken kullarımızdan bir kul buldular ki, biz ona katımızdan bir rahmet vermiş, kendisine tarafımızdan bir ilim öğretmiştik. Söylenerek Hızır olarak bahsettiğimiz varlık atfedilir.

16 Nis 2024 - 13:51 - Yaşam


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak gazete.net Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan gazete.net hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler gazete.net editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı gazete.net değil haberi geçen ajanstır.