Fitre nedir? Fitre kimlere verilebilir? Kardeşe veya akrabaya fitre verilir mi?

Ramazan ayının son gününde oruç tutan Müslümanlar tarafından verilen sadakaya fitre denir. Fitrenin amacı yoksul ve ihtiyaç sahibi kişilere yardım etmektir. Bu yazımızda, fitrenin ne olduğunu, kimlere verilebildiğini ve kimlere verilemediğini detaylı şekilde açıklayacağız.

Editör Sena Gurel
Editör Sena Gurel Tüm Haberleri
fitre-6
fitre5
Haber albümü için resme tıklayın

Fitre veya fıtır sadakası bayramda kişilerin maddi durumu yeterli ise vermesi gerektiği sadaka türlerinden biridir. Gerçek olan sadaka veren kişinin doğrudan veya dolaylı olarak verdiği sadakadan yararlanmıyor oluşudur. Fitre, aynı zekat gibi kişinin bakmak ile yükümlü olmadığı Müslüman ve yoksullara verilmesidir.

Fitre Nedir?

İslam dininde oruç tutmayan ya da tutamayan kişiler için belirlenen zekat türüne fitre denir. Oruç tutamayan, bu duruma elverişli olmayan kişiler fitre parası ödemekle yükümlendirilir. Fitre bir kişinin günlük doyum miktarına bakılarak hesaplanması gereken ücrettir. Bu ödenmesi gereken para, ihtiyaç sahiplerine dağıtılmak üzere toplanmalıdır.

Fitrenin bir kaç çeşidi bulunmakla beraber kişiler gelir durumlarına göre farklı miktarlarda fitre ödemekle yükümlü olabilir. Bu konuda dini açıdan belli kurallar mevcut olup özellikle Ramazan ayında oruç tutmayan ve maddi durumu buna müsait olan kişiler fitre vermelidir.

Fitre nedir? Fitre kimlere verilebilir? Kardeşe veya akrabaya fitre verilir mi?


Kimler Fitre Vermelidir?

Hz. Muhammed her Müslümanın yani küçük-büyük, kadın-erkek demeden herkesin fitre vermekle yükümlü olduğunu belirtir. Maddi durumu uygun olan herkes fıtır sadakasını vermekle sorumludur. Özellikle çocukların fitrelerini vermek, onlara bu güzel ibadeti öğretmek ve yaşamlarında benimsetmek açısından önem taşımaktadır. Hz. Peygamber, köle-hür, büyük-küçük ayrımı yapmadan fitre verilmesi gerektiğini söyleyerek İslamın temel prensiplerinden biri olduğunu da belirtmiştir.

Fitre Ne Zaman Verilir?

Fitre, İslam dininde vacip olan ve Ramazan ayının sonunda verilen bir zekat türüdür. Bu ibadet Ramazan Bayramı’nın ilk günü verilir ancak bayram öncesi de verilebilir. Fıtır sadakası bayram namazından önce verilir ise İslam dininde "sevilen, beğenilen" anlamına gelen müstehap kabul edilir.

Fitre nedir? Fitre kimlere verilebilir? Kardeşe veya akrabaya fitre verilir mi?


Fitre Miktarı Neye Göre Belirleniyor?

Fitre, yaşanılan bölgenin ekonomik durumuna ve bir kişinin doyacak şekilde iki öğün yemeğine göre belirlenir. Fitre veren kişinin maddi durumunun elverişliliğine göre değişiklik gösterebilir. Bu yüzden genelde o bölgenin asgari ücretine göre hesaplama yapılır.

Fitre Kimlere Verilebilir?

 • Dini açıdan zengin kabul edilmeyen kişilere,
 • Yoksullara, mal veya mülk sahibi olmayan kişilere,
 • Zekat toplama görevi verilen kişilere,
 • Müellefe-i kulûb adı verilen kalpleri İslâm'a ısındırılmak istenen kişilere,
 • Borcunu ödeyebilecek kadar varlığı olan ancak bunun dışında nisap miktarında ek bir mala sahip olmayan kişilere,
 • Paraları olsa bile yolda mahsur kalıp nakit harcama yapamayan zenginlere
 • Maddi durumları iyi değil ise kardeş, dayı, hala, amca ve çocuklarına, gelin ve damatlara, kayınvalide, kayınpeder gibi akrabalara fitre, zekat veya fidye verilebilir.

Fitre Kimlere Verilemez?

 • Annelere, babalara, büyük annelere ve büyük babalara,
 • Oğul, oğlun çocukları, kız, kızın çocukları ve soyun devamı olan çocuklara,
 • Eşlere,
 • Asli ihtiyaçları dışında bir miktar mala sahip olan kişilere ve zenginlere,
 • Babası zengin olan ergenliğine ulaşmamış çocuklara,
 • Şafilere ve İmam Ebû Yûsuf’a göre de Müslüman olmayan kişilere fitre verilmez.

  Fitre nedir? Fitre kimlere verilebilir? Kardeşe veya akrabaya fitre verilir mi?

Fitre Miktarı Ne Kadar?

Fitre miktarı bu yıl 130 TL olarak belirtilmiştir. Bu miktar, ihtiyaç sahiplerine yardım amacıyla belirlenen tutardır.

08 Nis 2024 - 23:06 - Yaşam


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak gazete.net Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan gazete.net hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler gazete.net editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı gazete.net değil haberi geçen ajanstır.