Milli Mücadelenin Sesi: İstiklal Marşı’nın Önemi!

İstiklal Marşı Türk milletinin ulusal marşı olarak her yılın 12 Mart tarihinde heyecan ve coşkuyla kutlanılmaktadır. 12 Mart tarihinde kabul edilen İstiklal Marşı Bestesi Osman Zeki Güngör’e aittir. Peki İstiklal Marşı neden önemlidir?, İstiklal Marşı ne için yazılmıştır? Ve hangi savaştan sonra kabul edilmiştir? İşte, İstiklal Marşı hakkında tüm detaylar…

Editör Sena Gurel
Editör Sena Gurel Tüm Haberleri
İstiklal Marşı
Haber albümü için resme tıklayın

İstiklal Marşı coşku ve büyük alkışlarla beraber 12 Mart 1921 tarihinde kabul edilmiştir. Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) tarafından kabul edilmiş olan İstiklal Marşı aradan yıllar geçmiş olmasına rağmen günümüzde halen gururla söylenip kutlanmaktadır.

İstiklal Marşı Neden Önemlidir?

İstiklal Marşı, milletimiz için oldukça büyük bir değere sahiptir. Her milletin kendi bağımsızlığını yansıtan sembolü ve marşı bulunur. Bizim milletimiz için bu bağımsızlığı taşıyan İstiklal Marşı’dır, kırmızı arka plan üzerinde beyaz hilal ve beş köşeli yıldız bulunan bayrağımızın sembolü ise güçlü anlamlar taşımaktadır.

İstiklal Marşı’nın en önemli özelliği Kurtuluş Savaşı’nın unutulmayacak izlerini ve aziz şehitlerimizin yüce ruhlarını taşıyor olmasındandır.

İstiklal Marşı, Mehmet Akif Ersoy tarafından yazılmıştır bu şiir çok önemli bir sanat eseridir. Mehmet Akif Ersoy şiiri ince ince işleyerek yazmıştır ve Türk milletine armağan etmiştir. Marşı okurken şehitlerimizin, vatanımızın önemini, savaş sırasında yaşanan mücadeleyi yaşıyormuşçasına hisseder ve anarız. Marşın her satırında bizlere atalarımızın bu topraklar uğruna verdiği mücadeleleri ve vatanımıza sahip çıkmamız gerektiği hatırlatılır.

İstiklal Marşı, bağımsızlık ruhunu aynı zamanda üzerinde bulunduğumuz bu toprakların nasıl kazanıldığını anlatan eşi benzeri olmayan ve olamayacak çok önemli bir eserdir. Marşımız bağımsızlık ruhumuzu kaybetmeden, tarihini, önemini unutmadan hayata devam etmemiz açısından büyük önem taşımaktadır.

Milli Mücadelenin Sesi: İstiklal Marşı’nın Önemi!

İstiklal Marşı Neden Yazıldı?

İstiklal Savaşı’nın henüz kazanılmadığı zamanda Ulusal Marş’ın yazılması istendi. Buradaki amaç inancı, cesareti kırılmış olan ve yaşanan zorluklar sebebi ile yorulan Türk milletinin inancını yenilemek olup millet sevgisini orduyla beraber Türk milletine hatırlatmaktı. O dönemde düzenlenen şiir yarışmasında kazanan kişiye büyük ödül verileceği açıklanmıştır ama o dönem Mehmet Akif Ersoy bu yarışmaya katılmamıştır. Sunulan diğer şiirler ise milli marş olarak kabul edilmemiştir.

İstiklal Marşımız, Mehmet Akif Ersoy tarafından yazılmış olup takvimlerin 12 Mart 1921 tarihini göstermesiyle Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) kabulü ile gerçekleşmiştir. Böylece Mehmet Akif Ersoy marşımızı Türk milletine hediye etmiştir.

Kurtuluş Savaşı döneminde halkımız pek çok kayıplar vermiştir. Ayağa kalkma mücadelesinde zorlanan Türk milleti inancını ve cesaretini kaybetmeden bu yolda ilerlemesi gerekiyordu. Yaşanan kayıplar sonrasında inancı günden güne azalan Türk milleti için İstiklal Marşı yazılmış oldu. Mehmet Akif Ersoy’un yazdığı İstiklal marşı milli bilincimizin dinç kalması için yazılmıştır.

Bunlarla birlikte milli mücadele dönemi sırasında Türk askerinin yüreğindeki ateşi ortaya çıkarmak, savaşta yorulan milletimize moral sağlamak için de yazılmış olan İstiklal Marşı milli birlik ve beraberliğimizin sağlanması için ciddi önem taşımaktadır. İstiklal Marşı, günümüzde hala coşku ve heyecanla okunurken eskiden yaşanan o etkiyi hala devam ettirmektedir.

Milli Mücadelenin Sesi: İstiklal Marşı’nın Önemi!

İstiklal Marşı Hangi Savaş Sonrasında Kabul Edilmiştir?

Savaşların en önemli unsuru kesinlikle psikolojidir. Hem halkın hem de cephelerde mücadele veren askerlerin umudunu ve inancını taze, dinç tutmak büyük önem arz eder. 12 Mart 1921 tarihinde Mustafa Kemal Paşa’nın başkanlığını yaptığı meclis oturumunda ön elemeleri geçip değerlendirmeye alınan 7 şiir tartışılmıştır. Hamdullah Suphi Bey, Mehmet Akif Ersoy’un şiirini yani İstiklal Marşımızı okurken herkesi heyecanlandırarak yoğun alkış ve ilgiyle kabul edilmiştir.

12 Mart 1921 tarihinde kabul gören İstiklal Marşı 1. İnönü Savaşı’nın kazanılmasından sonra kabul edilmiştir. 6 Ocak 1921 yılında yapılan haberleşmeler ve yazışmalar sonucunda 12 Mart 1921’de İstiklal Marşı kabul edilmiş ve milli marşımız olarak tarihe geçmiştir.

İstiklal Marşı’nın 10 Kıtası İçin Tıklayın

"Vatan Şairi" ve "Millî Şair" olarak tanılan Mehmet Akif Ersoy tarafından yazılmıştır.
Bestesi Osman Zeki Üngör ve Edgar Manas'a aittir.

18 Nis 2024 - 13:25 - Yaşam


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak gazete.net Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan gazete.net hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler gazete.net editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı gazete.net değil haberi geçen ajanstır.