Mobbing nedir, ne anlama geliyor? Mobbing nasıl ispatlanır!

Mobbing işyerleri başta olmak üzere hayatımızın her alanında var olan ciddi bir sorundur. Mobbing basit bir baskı değil kanunlar kapsamında geçerli olan bir suçtur. Mobbing, kişiyi iş hayatından uzaklaştırmak ve ötekileştirmek için yapılır. Peki, Mobbing nedir? Mobbinge uğrayan birisi ne yapmalı? İşte tüm ayrıntılar...

İrem Tatar
İrem Tatar Tüm Haberleri
Mobbing nedir, ne anlama geliyor? Mobbing nasıl ispatlanır!
Haber albümü için resme tıklayın

Mobbing, iş yerinde psikolojik taciz olarak bilinir. Yaş, ırk, cinsiyet gibi faktörler gözetmeksizin kişiyi iş yaşamından uzaklaştırmak ve dışlamak amacıyla kasıtlı olarak gerçekleştirilen bir eylemdir. En çok görülen sektörler ise eğitim ve sağlık. Peki, mobbing nedir? Mobbinge uğrayan kişi ne yapmalı?

Mobbing nedir?

En basit tanımıyla mobbing bir çalışanın başka bir çalışan veya patronu tarafından psikolojik şiddete maruz kalmasıdır. Mobbing sistemli ve planlı bir biçimde uygulanır amacı çalışanı yıldırmak, pasifize etmektir. 

Mobbing çeşitleri nelerdir?

Mobbing çeşitlerini üç kategoride sınıflandırabiliriz. Bunlar: yatay mobbing, dikey mobbing ve ters mobbingtir. 

Yatay mobbing: Yatay mobbing, çalışanla benzer düzey ve yetkiye sahip elemanların uyguladığı bir türdür. Diğer çalışanlar rekabet etmek için kullanır. 

Dikey mobbing: Dikey mobbing isminden de anlaşılacağı gibi çalışana hiyerarşik olarak üstleri tarafından uygulanan bir türdür. CEO, Müdür, amir... vb sıfatlarla yöneticilik yapan kişilerin çalışanlarına uyguladığı psikolojik bir baskıdır. 

Ters mobbing: Ters mobbingte ise durum diğerlerinden farklıdır. Hiyerarşik olarak altta olan tabanın üstlerine uyguladığı baskıdır. Burada amaç yöneticinin pozisyona uygun olmadığını göstermektir. 

Mobbing nedir, ne anlama geliyor? Mobbing nasıl ispatlanır!

Mobbing davranışları nelerdir?

 • Hakaret
 • Asılsız söylentiler (dedikodu)
 • Ayak işlerinin verilmesi
 • Yok saymak
 • Çalışana ağır işler verilmesi
 • Çalışanı küçük düşürücü, gururunu kıracak sözler
 • İş yerinde yalnızlaştırma politikası 
 • Cinsel taciz
 • Fiziksel şiddet

Mobbinge maruz kalan kişi ne yapmalı?

Çalışma hayatında mobbing, uzun süredir dile gelen bir konu ancak adı yeni kondu. Türkiye'de iş kanunu uzun süredir önceliği işçiye vermekte, işçiyi işverene karşı korumaktadır. mobbinge maruz kalan kişi ilk yöntem olarak durumu uzlaşmacı bir tavırla konuşarak çözmeyi denemelidir. Konuşarak çözmek işe yaramazsa işçi kanunların kendisinden yana olduğunu bilerek gerekli yollara başvurabilir. Mobbinge uğrayan çalışan iş sözleşmesini haklı nedenlerle fesih edebilir. Bu durum maddi ve manevi tazminat sebebidir. Ancak unutulmamalıdır ki mobbing uygulandığını kanıtlamak işçiye düşmektedir. 

Kimler mobbinge maruz kalır?

 • İtaatkar olan, kontrol edilmeyi reddeden personel
 • Açık sözlü olan personel
 • İşinin ehli olan biri
 • 25 yaşından küçük 55 yaşından büyük olanlar
 • Etik olan personel
 • Dürüst olan çalışan 

Mobbing nasıl kanıtlanır?

İlk aşamada konuşarak sorun çözülmeye çalışılmalıdır. Eğer bu yöntemden sonuç alınamazsa çalışan, tarihleriyle beraber uğradığı tüm sorunları not almalıdır. Elektronik yazışmaları saklamak. (Posta, mesaj, sms gibi) Eğer benzer sorun diğer çalışanlarda varsa onları da göstermek yararınıza olabilir. İşverenin 'Performans' savunmasına karşılık yapılan her işin raporunu tutmak. Mobbinge maruz kalmaktan oluşan psikolojik bir rahatsızlık varsa doktor raporunu ve ilaç reçetelerini saklamak. 

 

Mobbing nedir, ne anlama geliyor? Mobbing nasıl ispatlanır!

02 Nis 2024 - 14:50 - Yaşam


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak gazete.net Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan gazete.net hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler gazete.net editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı gazete.net değil haberi geçen ajanstır.