Anneler Günü Ne Zaman, Hangi Güne Denk Geliyor?

Bir çok kişinin heyecanla beklediği anneler günü, yakın bir zamanda kutlanacak. Bu günü özenle kutlamak isteyenler, şimdiden telaşlı hazırlıklara başlamış durumda. Annelerin kalplerini ısıtan, bazı zamanlarda ağlatan ve duygulandıran anneler günü satıcılar tarafından heyecanla bekleniyor. Aynı zamanda hem de eşleri hem çocuklarını hediye arayışına çıkarıyor.

Editör Sena Gurel
Editör Sena Gurel Tüm Haberleri
anneler günü
anneler günü
Haber albümü için resme tıklayın

Peki, anneler günü ne zaman kutlanacak? Annelerin en özel günlerinden bir tanesi olan anneler günü ayın kaçında kutlanıyor? Pek çok kişinin merak ettiği bu soruyu sizin için en güzel şekilde cevapladık. Bu günün hikayesini bilmeyen ve merak edenler için de bu konuyu ele aldık.

2024 yılında Anneler Günü ne zaman kutlanıyor? Her yılın mayıs ayında 2. Pazar günü kutlanan anneler günü bu yıl içerisinde 12 Mayıs 2024 Pazar gününe denk geliyor.

Anneler Günü Ne Zaman, Hangi Güne Denk Geliyor?
2024 Anneler Günü Ne Zaman?

2024 yılında anneler gününün ne zaman kutlanacağını merak ediyorsanız programlarınızı hazırlamanız için net tarihi açıklıyoruz. Anneler gününün net tarihi 12 Mayıs 2024 Pazar günüdür ve unutulmaması gereken özel günlerden biridir.

Mayıs ayının 2. Pazarında gelecek olan anneler günü, birçok evde tatlı telaşlara neden olacak. Annesini mutlu etmek için mayıs ayının 2. Pazarını yani 12 Mayıs tarihini kaçırmamalıdır. Anneleriniz için bu günü unutulmaz kılmak istiyorsanız bugünden hazırlıklara başlayabilir ve mutlu edecek hediyelere yer verebilirsiniz.

Anneler gününde sabah kendisi adına kahvaltıyı siz hazırlayıp yorulmasına engel olarak uyandırabilirsiniz. Annenize onu çok sevdiğinizi ve bunun sadece bugüne özel olmadığını her zaman seveceğinizi ifade edebilirsiniz. Takvim yaprakları 12 Mayıs 2024 Pazar gününe geldiğinde, birçok evde anneler günü sevgi ve saygıyla kutlanıp en güzel haliyle hatırlanacak. Bütün annelerin anneler gününü kutlarız.
Anneler Günü Ne Zaman, Hangi Güne Denk Geliyor?

Anneler Günü Hikayeleri ve Kökeni

Anneler gününün 2 farklı hikayesi vardır. Bu hikayelerden biri mitolojiden gelirken bir diğeri de 1900’lü yıllardan günümüze kadar gelmiştir.

Mitolojiden gelen hikaye: Anneler gününün ilk çıkışı ile ilgili olan hikaye mitolojik dönemlere kadar gitmektedir. Rhea, bir çok tanrı ve tanrıçanın annesi olarak bilinir. Bu önemli günde kutsal kabul edilen anneyi anmak ve hatırlamak üzere her senenin mayıs ayında bahar şenlikleri düzenlenir. Bahar şenliği o zamanlarda Mayıs ayının ortalarında kutlandığı için günümüze de aynı şekilde yansır.

Antik Yunan halkının önem verdiği bu şenlik, doğum günü gibi kutsal anne olarak kabul edilen Rhea için düzenlenip kutlanır. Dönemlerin değişmesiyle beraber de anneler günü akıllarda başka bir hikayeyle akıllara kazındı.

1900’lü yıllardan gelen hikaye:Türkiye’de 1955 yılından gelen günümüze kadar ulaşan ve büyük heyecanlarla kutlanan anneler günü, Anna Jarvis adında bir kadın tarafından farklı ülkelere yayılan özel günlerden biridir.

Philadelphia’da yaşayan Amerika Birleşik Devletleri'nde Anneler Günü'nü başlatan Anna Jarvis adında bir kadın sayesinde bu özel gün günümüzde de bir çok ülkede kutlanılmaktadır.

Anne ve babasını 3 sene aralıkla kaybeden Anna Jarvis, hırslı ve duygusal yapıda bir kızdır. Annesinin vefatını atlatamayan Anna Jarvis, her sene annesinin anılmasını ister. Annesiyle beraber daha çok yaşamak isteyen ve kendini vakit ayırmamakla suçlayan Anna Jarvis, kendine bunu bir vefa borcu bilir ve yerine getirmek üzere hemen harekete geçer.

Bunalımlı halinden kurtulup annesi için harekete geçen Jarvis, mayıs ayının 2. Pazar gününde yani annesinin vefatına denk gelen bu tarihte annesini detaylı ve özel bir törenle anar. Dünyadaki tüm anneleri ve çocuklarını etkilemek adına güçlü adımlar atan Jarvis, anneleri hayatta olan bütün çocuklara nasihatlerde bulunmak için diyar diyar dolaşmaya başlar. Annesinin vefat ettiği yani onu anma gününü, tüm anneler ile çocukları arasındaki bağı güçlendirmeyi amaç edinerek resmi bir gün haline getirmeyi amaçlar.

Amacı uğruna tüm siyasi ve resmi kişilere ulaşmak ister. Uzun uğraşları sonunda her sene Mayıs ayı geldiği zaman 2. Pazar gününde tüm anneleri anmak ve mutlu etmek için bir kutlama yapılır.

Döneminin belediye başkanı, Anna Jarvis’in bu düşüncesini takdir eder ve anneleri onurlandıran bu özel günü her kesime yaymak üzere bir haber yaptırılmasını ister. Anneler günü fikrini Amerika Birleşik Devletleri Kongresi’nin kabul etmesi üzerine 1908 yılında ilk kez anneler günü kutlanmış olur ve o seneden sonra bir gelenek olarak devam eder.

Annelerin masumluğunu ve fedakarlığını temsil ettiği söylenen beyaz karanfiller, bu özel günde yüzlerce anneye sunulur.

Anneler Günü Ne Zaman, Hangi Güne Denk Geliyor?
Sonrasında Neler Oldu?

Değişen zaman ve sürekli gelişen teknoloji sebebi ile annesini anmak isteyen Anna Jarvis’in bu amacı ticari gelir amacı taşıyan kişiler tarafınca kullanılmaya başlandı. Ticari amacının peşine düşen bir çok dükkan, anneler gününde hediye alınmasını ve bunun para karşılığında yapılmasını yaygınlaştırdı.

Jarvis, beyaz karanfillerin çocuklara satılmasını istemedi ve ücretsiz şekilde verilmesini rica etti ama çiçek satıcıları bu dileğini umursamamazlıktan geldi. Jarvis, Annesi için çok çabalayıp özel bir gün haline getirdiği anneler gününü, ticari amaç olarak görüp çiçek satan firmaları dava etti.

Anna Jarvis’in özellikle sinir olduğu son olay ise bir çiçek şirketinin, satılan çiçeklerden kâr alması için yapılan teklif oldu. Jarvis bu durumlardan dolayı çok üzülmüştü, yorgun ve bitkin hissediyordu  Son günlerini Pennsylvania’da bir akıl hastanesinde geçirip 24 Kasım 1948’de hayatını kaybetti ve geriye sadece onun annesi için yapmış olduğu anneler günü kaldı.

Türkiye’de de halen anneler günü kutlanmaktadır. Bu özel tarihte neler yapılmalıdır diyenler için kısa bir hatırlatma notu bırakıyoruz.

Annesi vefat etmiş kişiler, annelerinin mezarını ziyarette bulunarak vefalı bir davranış gösterebilir. Bu özel günde onların ruhlarına dokunmak maneviyat açısından önemlidir. Ayrı şehirlerde yaşayanlar ise birbirine hediye gönderebilir ya da sevgi, saygı dolu telefon görüşmeleri ile kutlayabilir.

Aile yemeği için bir araya gelinmesi o günü daha anlamlı yaşatacaktır. Anneler gününü kutlamak için aynı zamanda bu özel günü hatırlamak için annelerinizi gezmeye veya yemeğe çıkarıp kendisini özel hissettirebilirsiniz.

Lütfen kutlamalarınızda, aile üyelerini kaybetmiş kişilere karşı gösterdiğiniz hassasiyeti ve anlayışı artırın.

16 Nis 2024 - 11:35 - Yaşam


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak gazete.net Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan gazete.net hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler gazete.net editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı gazete.net değil haberi geçen ajanstır.