Overbooking Nedir? Mağdurlar Tazminat Talebinde Nasıl Bulunabilir?

Uçakla seyahat etmek günümüzde çok yaygınlaşan bir durum haline geldi. Zamanın giderek önem kazanması günümüz şartlarında çok normal zaten mesafeleri saatlere hatta dakikalara indiren böyle bir seçeneğimiz varken ulaşım için neden daha fazla zaman harcayalım ki? Ancak hava yolu ulaşımının sağladığı bu avantajın sağladığı bazı problemlerde buluyor.

Editör Sena Gurel
Editör Sena Gurel Tüm Haberleri
overbook
overbook
+1
Haber albümü için resme tıklayın

Örnek vermek gerekirse yurt dışına seyahat etmek için bilet aldınız ama 100 kişilik kapasitesi bulunan uçak için 105 adet bilet satışı yapıldığı için overbooking olduğunu açıkladılar bu durumda uçağa alınamayabilirsiniz. Özellikle yılbaşı, bayramlar, okul tatilleri gibi özel günlerde çokça karşılaştığımız bu durumun sebebi uçak firmalarının kapasitelerinden daha fazla bit satışından kaynaklanıyor. Peki overbooking ne demek? Uçak biletleri neden fazladan satılır?

Overbooking Nedir?

Aşırı rezervasyon olarakta bilinen overbooking, otelcilik sektöründe ve havayolu taşımacılığında yaygın bir uygulama olarak karşımıza çıkıyor. Bu durumun sebebi şirketlerin bulunan kapasitesinden fazla rezervasyon yaptırmasıyla gerçekleşiyor. Yolcu veya konuk rezervasyon  iptallerini hesabı ile yapılan overbooking stratejisi, istenmeyen bir çok soruna neden olabiliyor. Şirket maddi açıdan kendini güvence altına almasını sağlasa da müşteriler tarafından bu durum bir probleme dönüşebilir.

Overbook bilet, uçağın koltuk sayısından çok daha fazla bilet satmasıdır. Çift rezervasyon olarak da bilinen overbooking’in gerçek sebebi kalkış anında uçağın tamamen dolu şekilde seyahate başlamasından kaynaklanıyor çünkü boş koltuklardan da alınan katılma payı gibi gümrük idareleri tarafından tahsil edilmekte olan vergiler var. Şirketlerde önlem olarak bir koltuğu bir kaç yolcuya satıyor.

Overbook biletlerde havayolları genelde yolcuların neden fark etmeksizin gelemeyecek yolcuların yerine fazladan bilet almış olan yolcuları yerleştirir bu sayede boş koltuk kalmasının önüne geçilir fakat bu durum her zaman bu şekilde ilerlemez. Bilet alan bütün yolcular uçağa binmek isterse fazla bilet satılmasından dolayı açıkta kalan yolcular ile ciddi problemler yaşanabilir. Check in ya da kapıda bilet kontrolü sırasında gerçekleşen overbooking durumunda havayolu şirketlerinin bazı teşvik edici çözümlerde bulunduğu bilinir bu duruma overbooking tazminatı denir. Overbooking veya seyahatlerinde karşılaşabileceğin rahatsız edici durumlara karşı seyahat sağlık sigortası yaptırılabilir. Böylece hem maddi kaybını engellemiş hem de sağlığını seyahat sigortası sayesinde güvence altına almış olursun.

Overbooking Nedir? Mağdurlar Tazminat Talebinde Nasıl Bulunabilir?Overbook Tazminatı Nedir?

Uçak overbook olduğunda yani bilet alan bütün yolcular uçağa geldiğinde şirketler öncelik olarak gönüllü kişileri bulmaya çalışır. Gönüllü olan kişilere farklı haklar ve tazminat tekliflerinde bulunurlar. Bunlar alternatif uçuşlar veya maddi açıdan teklifler olabilir.

Kimse gönüllü olmak istemez ise ya da gönüllülerin sayısı yeterli değilse şirketler bazı yolcuları zorunlu olarak uçuştan çıkarabilir. Yolcular buna mecbur kalır ve yapabileceği bir işlem yoktur. Böyle bir durumla karşılaşan yolcular alternatif uçuşlara yönlendirilir. Havayolu şirketi için avantaj sağlayan overbook yolcuların planlarını, işlerini, memnuniyetlerini etkileyip strese ve beklenmedik durumlara yol açabilir ve şirketlerin itibarını zedeleyebilir.

Overbooking tazminatı uçuştan uçuşa farklılık gösterir. Özellikle uluslararası uçuşlarda bu tazminat çeşidi standarda bağlanmış durumda. Avrupa Birliği ülkelerinde uygulanan EC 261 sözleşmesi overbook tazminatını garantileyerek yolculara verir. Sözleşme tazminatı yolculara ödeme yapmayı zorunlu hale getirdiği için hem süreci kolaylaştırır hem prosedüre uygun hale getirir.

Overbooking Nedir? Mağdurlar Tazminat Talebinde Nasıl Bulunabilir?Overbooking Durumunda Yolculara Tanınan Haklar

Ülkelere ve havayolu şirketlerinde değişiklik gösterebilen yolcu hakları, yolcuların mağduriyetini minimum seviyeye getirmesi bakımından çok önemlidir. İşte bu haklardan bazıları;

Alternatif uçuşlar,  Overbooked yolcular bir sonraki uçuşa ya da diğer uçuşlara aktarılabilir.

Tazminat hakkı, Alternatif uçuşlarında dolu olması durumunda uçuş uzunluğuna ve beklenen süreye göre tazminat teklif edilebilir.

Konaklama ve ulaşım, Uçuş başka bir güne kalırsa yolcuların konaklama ve havaalanına ulaşım hizmetleri karşılanabilir.

Ek olarak şirketler, yolcuların biletini herhangi bir durum olmadan tamamen iptal edebilir ve iadesini tam olarak yapabilir.

Overbooking Nedir? Mağdurlar Tazminat Talebinde Nasıl Bulunabilir?Overbooking Nedeniyle Çıkan Problemler

Overbook bilet satışı hem yolcu hem de şirketler açısından problemlere neden olur. Bu problemlerin en büyüğü müşteri memnuniyetsizliğidir. Uçağa alınmayan ya da zorunlu olarak uçuştan çıkarılan yolcular, planlarının bozulması sebebiyle aynı havayolunu tercih etmeyebilir ve şikayette bulunabilir. Havayolu şirketleri de overbooked durumunu yönetmekte zorluk yaşar, buna ek olarak gönüllü kişilerin olmaması, son dakikalarda değişikliklere ve alternatif uçuşlar düzenlemeye maddi ve manevi olarak zarar verir.

Sosyal medya platformlarında yolcuların olumsuz deneyimlerini anlatmasıyla şirketlerin itibarı azalır. Yolcu hakları ihlalleri nedeniyle hukuki problemlere kadar ilerleyebilir aynı zamanda şirketlerin operasyonel çalışmalarına da yansır.

Overbooking Nedir? Mağdurlar Tazminat Talebinde Nasıl Bulunabilir?Uluslararası Taşımacılığı Birliği Overbooking’e Neden İzin Veriyor?

Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği (IATA), finansal verimliliği etkilememesi için bu uygulamaya izin verir. No-show yani rezervasyonu olan ve gelmeyen yolcular, bilet iptali yapan yolcular ve çeşitli sebepler havayolu şirketlerini maddi açıdan sıkıntı yaşamasına yol açabilir. Boş koltuklar da maddi açıdan yük oluşturduğunda Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği, şirketlerin bu uygulamasına müsade eder.

Overbooking yaşandığında yolcuların memnuniyeti, şirketin operasyon süreci ve maddi durum gibi sorunlar yaşansa da şirketler büyük avantajlarda elde eder. Fazladan satılmış olan biletler çeşitli nedenlerle uçağa gelmeyen yolcuların yerini doldurabilir böylece uçak hem dolu olarak hem maddi açıdan kayıpsız şekilde yolculuğuna başlar.

01 Nis 2024 - 08:32 - Dünya


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak gazete.net Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan gazete.net hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler gazete.net editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı gazete.net değil haberi geçen ajanstır.