Genel Seçimler Yayın Yasağı Kaldırıldı... Veriler Gelmeye Başladı...

YSK Başkanı Ahmet Yener tarafından son dakika seçim haberleri... Mahalli İdareler Genel Seçimleri yayın yasağı kaldırıldı...

Ahmet Barlas
Ahmet Barlas Tüm Haberleri
Ahmet Yener'den Son Dakika Açıklaması...
Video için play'e tıklayın

Yüksek Seçim Kurulu Başkanı Ahmet Yener, Genel Seçimlere ilişkin yayın yasağının kaldırıldığını açıkladı. Basın mensuplarına yapılan açıklamada Yener, il ve ilçe seçim kurullarına, hakim, personel ve sandık görevlilerine çok büyük bir özveri ile çalıştıkları için teşekkür ettiğini söyledi. 

Yayın yasağı sürecinde yasaklara riayet eden tüm basın kuruluşlarına da teşekkür eden Yener, bazı kurumların bu süreçte yasağa saygı göstermediğini tespit ettiklerini belirterek bu kurumlar ile ilgili yasal tüm işlemlerin en kısa süre içinde başlatılacağını duyurdu. Cumhuriyet savcılığına suç duyurusu hazırlığı içerisinde olduklarını belirten Yener, en kısa sürede Mahalli İdareler Genel Seçim Sonuçları hakkında doğru verilerin tüm basın mensuplarıyla paylaşılacağını da sözlerine ekledi. 

Yener ülkemize ve demokrasiye hayırlı olsun mesajı vererek açıklamalarına son verdi. 

Yayın Yasağı Nedir?

Yayın Yasağının konuşulmaya başlamasından sonra vatandaşlar internet üzerinden yayın yasağını araştırmaya başladı. Yayın yasağının ne anlama geldiğini ve neden yayın yasağı verildiğini merak edenler daha da artıyor. Peki yayın yasağı ne demek?, Yayın yasağı nasıl veriliyor?, Neleri kapsıyor? İşte yayın yasağı hakkında bilinmesi gerekenler…

Radyo Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), 6112 sayılı Radyo ve Televizyonların Kuruluş ve Yayın Hizmetleri Hakkında Kanun’un 7. Maddesinde yer alan milli güvenliğin açık bir şekilde gerekli kıldığı durumlarda veya kamu düzenini bozmasının kuvvetli ihtimalleri bulunuyorsa geçici yayın yasağı getirebileceği biliniyor.

Haber niteliği taşıyan olayların televizyon ekranlarında veya medya kuruluşları tarafından, paylaşılması, yayınlanması ve konu olarak işlenmesine izin verilmemesi anlamına gelir. Türkiye’de yayın yasağı ile ilgili paylaşılan kararları Radyo Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) vermektedir. Yayın yasağı süresince haberlerde resmi makamlar tarafınca adres, bilgi veya kullanılan araçların detayları verilmedikçe haber içerisinde eklenmesi ve paylaşılması yasaktır. Bu durum kriz anı olarak ifade edilirken yayımlanması yasak olarak kabul edilir. Toplumda birçok kimsede yaratılan güçlü heyecan ya da birçok kimseyi ilgilendiren, etkileyen heyecan verici olay yaratacak haberlerin bu tarz olayları bültenlerinde yayımlamaması gerekiyor.

Düşünceyi açıklama ve yayma özgürlüğü önündeki engellerden birisi mahkemeler ya da yetkili kurumlar tarafından verilen yayın yapma yasağı kararlarıdır. Hem Basın Kanunu’ndan hem de Ceza Muhakemesi Kanunu’ndan alınan yetkiler ile mahkemeler soruşturma ve kovuşturma sırasında, nedenleri ile beraber açıklayarak yazılı-görsel basın ve medya kuruluşlarında somut olaylar ile ilgili yayın yapılması yasaklanır. Yayın yapma yasaklarının temel amacı, bir şeyin ya da iki şey arasındaki bağıntının gerçekliğini evetleyen ya da değilleyen yargının amaca uygun şekilde işlenmesini sağlamak ve kamu düzenini korumaktır.

Yayın Yasağı Neleri Kapsıyor?

Yayın yasağı, herhangi bir patlama sonucunda oluşan görüntülerin -kan, ölü, yaralı gibi- kanal fark etmeksizin paylaşılmasını engellemeyi amaçlar. Ayrıca kriz anları da yayınlanma yasağı içerisinde bulunur. Şiddetli bir olay sonucunda Radyo Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) medya sektöründe bu durumların yansıtılmaması için yayın yasağı dediğimiz bu yasağı getirir. Bomba patlaması veya ağır kazalar durumunda, haber bültenlerine gelen yayın yasağı ile görüntüleri paylaşamaz.

Türk Medyasında Yayın Yapma Yasağı

Haber bültenlerinde yukarıda bahsettiğimiz durumlar yer verilmesi sonucunda Radyo Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) tarafından yayın kesilir. Bu durumun dışında Radyo Televizyon Üst Kurulu tarafından belirlenen kurallara uymayan kanallar için para cezası da uygulanır. Televizyon ekranlarında yayınlanan resim ve videolar için de yayın yasağı veriliyor.  Radyo Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) üyelerinin aldığı kararlar ile yayın yasağının uygulanıp uygulanmayacağı karar verilir ve paylaşılır. Süreç mahkemeye taşınması durumunda ise yayın yasağı mahkeme kararı sonucunda uygulanabilir.

Yüksek Seçim Kurulunun (YSK), Radyo ve Televizyonların Kuruluş ve Yayın Hizmetleri Hakkında Kanun'un 31’inci maddesinde bulunan siyasi reklamlarla ilişkili usul ve esasları barındıran kararlara göre yayın yasakları Yüksek Seçim Kurulu (YSK), tarafından açıklanacak saate kadar devam edecek.

14 Mayıs Genel Seçimlerde yayın yapma yasağı 18:30'da kalkmıştı.

31 Mart Mahalli İdareler Genel Seçimleri yayın yapma yasağı ise 19:20 itibarı ile sona erdi.

31 Mar 2024 - 19:45 Ankara- Siyaset


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak gazete.net Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan gazete.net hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler gazete.net editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı gazete.net değil haberi geçen ajanstır.