2024’te Türkiye Ekonomisini Neler Bekliyor? Türkiye’nin Ekonomik Geleceği!

Türkiye ekonomisi için 2024 yılı kritik bir yıl gibi gözüküyor. Maddi sıkıntıların devam edeceği ve 2024’te büyüme performansının aynı zamanda enflasyonun durumu yakından takip edilecek.

Editör Sena Gurel
Editör Sena Gurel Tüm Haberleri
Türkiye Ekonomisi
Türkiye Ekonomisi
Haber albümü için resme tıklayın

Ekonomik büyüme, istihdam düzeyi ve fiyat istikrarı gibi hedeflere ulaşabilmek için paranın elde edilebilirliğini ve maliyetini etkilemeye yönelik olarak verilen kararların sıklığı devam etmesi önemli etkenlerden biri olan iç piyasada daha fazla etki yaratılacağı düşünülüyor.

1 Ocak-31 Mart arasındaki dönem birinci çeyrek olarak adlandırılırken, Nisan-Haziran arasındaki dönem ikinci çeyrek, Temmuz-Eylül arasındaki dönem üçüncü çeyrek olarak tanımlanır ve bu 3 çeyreklik dönemde iç piyasada yavaşlamanın görülmesi bekleniyor. Bununla beraber 2024’te dış piyasada talebin pek iç açıcı görünmediği belirtiliyor. Küresel düzeyde merkez bankaları sıkılaşma durgunluğunun devamında nasıl bir düşüş gerçekleştireceği de dikkat çeken bir konu olarak öne çıkıyor. Son yayınlanan ekonomik veriler ülkenin ekonomik faaliyetlerinde biraz daralmaya sebep olsa da ekonomide yavaşlama etkisi devam etmesi öngörülüyor.

2024’te Türkiye Ekonomisini Neler Bekliyor? Türkiye’nin Ekonomik Geleceği!


2024 yılı için toplam tüketim, toplam üretim, toplam tasarruf, toplam yatırım, toplam gelir (millî gelir) ve istihdamda en temel başlık olan enflasyon kalmaya devam ediyor. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’ndan (TCMB) gelen söylemler hükûmetin, merkez bankasının ya da para otoritesinin, ekonomiye, para arzı yönetimi ya da döviz piyasası işlemlerini kullanma yoluyla yön vermesinin devam edeceği yönünde. Ayrıca yılın ilk altı ayında yüksek enflasyon ile geçmesi piyasada genel bir kanı şeklinde yer alıyor. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCBM)’nin beklentisi Mayıs ayında enflasyonun %70 lere kadar çıkması yönünde. Orta Vadeli Program (OVP)’de yıl sonu enflasyon hedefi %33 olarak belirdendi, TCMB’nin bu raporunda ise tahminler  %36 olarak gerçekleştirildi.

2024 yılı için uygulanan asgari ücrete gelen %49’luk zam enflasyon için beklentileri yukarı çekti. Yılın ilk altı ayında ücretlere gelmiş olan artışın etkisi enflasyonun hareketlenme düşüncesini beraberinde getiriyor. TCMB’nin yaptığı yılın son toplantısında bu konuyla ilgili mesajlar verilmişti.

2024’te Türkiye Ekonomisini Neler Bekliyor? Türkiye’nin Ekonomik Geleceği!2024 yılında toplam tüketim, toplam üretim, toplam tasarruf, toplam yatırım, toplam gelir ve istihdam gibi konuları içerek makro ekonomide en kritik başlık bütçe dengesi olacak. Ülkemizin 2023 yılında yaşadığı hepimizi sarsan depremin yarattığı yıkım nedeniyle bölgelerdeki imar çalışmaları merkezi yönetim bütçesinde ciddi etkide bulunacak. Orta Vadeli Program sürecinde harcamaların tümü 1 trilyon TL’yi geçeceği öngörülüyor. Bu durum dolayı milli gelir payının yükselmesine sebep olacak. Merkez Bankası'nın enflasyonu ve ekonomiyi sınırlama amacıyla aldığı önlemlerin düzeyi ekonominin yavaşlamasının yanı sıra vergi gelirlerine de etki etmesi bekleniyor.

Ödemeler dengesi bilançosunun dış ticaret, hizmetler, yatırım gelirleri dengelerinin toplamından oluşan cari denge üzerinde de ekonominin yavaşlamış olması etki ettiği düşünülüyor. Yıl başlangıcında borçlanma düzeyi yüksek olduğundan yatırım mallarında ithalatın düşüşü, enflasyonun bu mallara baskı kurduğu yönünde. Tasarruf etmek isteyenler enflasyona önlem almak için altın yatırımına yöneliyor bu da altın ithalatı ivmesinin yukarı doğru çıkmasına neden olacağı söz konusu olarak değerlendiriliyor. Turizimde ise cari denge pozitif yönde olacağı düşünülmekte.

2024’te Türkiye Ekonomisini Neler Bekliyor? Türkiye’nin Ekonomik Geleceği!


Bu durumlar sonucuyla ülkenin dışsatımıyla dışalımı arasında oluşan açık yaz döneminde 30 milyar dolara gelmesi ve 2024 yılı sonuna kadar 40 milyar dolara yakın şekilde son bulması bekleniyor.
 
2024 yılında toplam tüketim, toplam üretim, toplam tasarruf, toplam yatırım, toplam gelir ve istihdam gibi toplam büyüklüklerini inceleyen ve bunlar ile ilgili çözümleme ve çıkarımlar yapan makro ekonomideki önemli başlıklardan bir diğeri ise Türkiye’nin uzun vadeli kredi derecelendirme notları ve kredi risk primi ya da Kredi temerrüt takası-swap'ı alınan bir kredinin geri ödememe riskini içericek. Ekonomideki güç ilişkilerinde normalleşme devam ettiği sürece 2024 yılında her 3 kredi değerlendirme kuruluşunda kredi notu artışı görülmesi planlanıyor. 2024 yılının ilk ayında ülkenin kredi itibarı yani Moody’s belirlenecek. Kredi notunun artışıyla Türkiye’nin 5-yıllık CDS primi  yani bir kredinin geri ödenmeme riskini tespit etmek ve bu riske karşı kredinin sigortalanması için yapılan işlem 200, 250 civarında bekleniyor.

29 Mar 2024 - 13:35 - Dünya


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak gazete.net Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan gazete.net hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler gazete.net editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı gazete.net değil haberi geçen ajanstır.