Erdoğan, Diyarbakır'da AK Parti'nin Mitinginde Halka Hitap Etti

"Politikanın temel hedefi, topluma hizmet etmek ve ülkemizi kuşatan zorluklara konuşarak çareler bulmaktır. Bağımsız düşünen, özgür vicdana sahip ve karakteri sağlam herkesle rahat bir sohbet imkanımız var. Dış güçlerin gölgesinde olmayan her birey ile iletişim kurmaya hazırız. Çevremizdeki birçok ülke sıkıntılar yaşarken, biz ülkemizin barışını ve güvenliğini tehlikeye atan her türlü tehdide karşı direndik ve direnmeye devam edeceğiz."

Editör Sena Gurel
Editör Sena Gurel Tüm Haberleri
Büyütmek için resme tıklayın

Diyarbakır mitinginde konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan "Siyasetin esas amacı, halka hizmet etmek ve ülkemizin karşılaştığı meydan okumalara diyalog aracılığıyla çözümler üretmektir. Özgür düşünceli, vicdanı bağımsız ve ahlaki değerleri yerinde olan her birey ile fikir alışverişinde bulunmaya hazırız. Emperyalist güçlerin etkisinden uzak, kendi iradesiyle hareket eden herkesle diyalog kurmaktan çekinmeyiz," diyerek siyaset anlayışını özetledi.
Erdoğan, mitingde Diyarbakır halkına seslenirken, "(Ser seran, ser çavan) diyerek bizi kucak açtınız, ben de sizleri başımın tacı, gözümün nuru olarak selamlıyorum," ifadeleriyle karşılıklı sevgi ve saygının altını çizdi. Diyarbakır'ın zengin tarihine ve kültürel mirasına vurgu yaparak, "Diyarbakır'la olan sözümüze, Diyarbakır'ı kendine özgü kılan değerler ve yapılar tanıklık eder. Allah'ın lütfuyla, bu sözü bozacak ya da bu kardeşliği sarsacak hiç kimsenin gücü yetmeyecektir,” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları söyledi:

"Diyarbakır, Türkiye'nin yeni yüzyılına özgünlüğü ve tarihi kimliğiyle tam anlamıyla bağlı kalacaktır. Geçen mayıs ayında gerçekleşen seçimlerde, Diyarbakır'da ne milletvekilliği ne de Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde umduğumuz oy oranlarına ulaşamadık. Yine de seçim sonuçlarının sizleri de tam anlamıyla tatmin etmediğine inanıyorum. Bu durum, Diyarbakır'daki sonuçları dikkatlice değerlendirmemiz gerektiğini gösteriyor. Burada, bu kardeşinize yüzde 28,5 oy çıkarken, rakip CHP adayına yüzde 71,5 oy çıkması üzerinde düşünmemiz gereken bir durum. Diyarbakır halkının iradesini, politikadan çekilmiş bir CHP adayına destekleyenlerin niyeti açıkça görülüyor. Aynı senaryo şimdi İstanbul'da, Mersin'de ve diğer yerlerde de tekrar ediyor. 'Kent uzlaşısı' adı altında, gerçekte ne olduğu bilinmeyen bir ittifak peşindeler. Ancak, bu oyunun arkasındaki gerçek, sadece birkaç siyasi figür tarafından biliniyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, paraların, meclis üyeliklerinin ve belediye şirketlerinin paylaşıldığı bir ortamda, gerçekten prensiplere dayalı bir birlikteliğin olamayacağını vurguladı. 'Evet, sadece sizin oylarınıza dayanan DEM, benim Kürt kardeşlerimin iradesini adeta bir pazar yerine çıkarmıştır. Görebileceğiniz gibi, bu pazarlıkta siyasi kazanımlar ya da hizmet ve proje endişesi yok. Seçmen ne düşünüyor, ne istiyor diye soran yok. Var olan tek şey, birtakım kişisel hırs ve çıkarlar için yapılan kirli anlaşmalar."

"Elinizi vicdanınıza koyarak cevap verin"

Erdoğan, yapılan yeniliklere yönelik eleştiriler karşısında sessiz kalanlar ile CHP yöneticilerinin tartışmalı ifadelerine tepki göstermeyenleri eleştirdi. Erdoğan, "Açıkça belirtiyorum, Kürt vatandaşlarımız bu türden zulmü, alçaltılmayı ve görmezden gelinmeyi kesinlikle hak etmiyor" diye konuştu.

Türkiye'nin geçmişte istikrarsız politikaların, istismarın ve aldatmacanın pençesinde zor bir siyasi dönemden geçtiğini belirten Erdoğan, "Size demokratik siyaset adı altında, aslında ağaların, şeyhlerin ve derebeylerinin zulmünden kurtulma vaadiyle oylarınızı aldılar. Şimdi bu sözleri yerine getirme vaadiyle, aslında CHP ve onun zararlı uzantılarından bir farkları olmadığını kanıtlıyorlar" dedi.
Erdoğan, "Diyarbakır, AK Parti döneminde huzuru, özgürlüğü, yatırımı, hizmeti ve refahı tecrübe etmedi mi? Onlar, sizin seçtiğiniz belediye başkanlarını teröristlere işkence ettirirken, biz Diyarbakır'ı altyapı ve üstyapı çalışmalarıyla bölgesinin parlayan yıldızı yapmak için uğraşmadık mı? Onlar, tarihi Sur bölgesini yok ederken, biz kimseye zarar vermeden sorunu çözmenin ve ardından bölgeyi yeniden inşa etmenin mücadelesini vermedik mi? Onlar, Diyarbakır Cezaevi hakkında konuşurken, biz bu yeri bir müze ve kültür merkezine dönüştürmedik mi? Onlar, siyaset yoluyla kan dökerek her eve bir cenaze sokarken, biz çocuklarımızı eğitim ve sağlıkla hayata bağlamak için çaba sarf etmedik mi?

Onlar, esnafı ve işçileri tehdit edip çocuklarına el koyarken, biz onlara daha iyi bir gelecek sunmak için üniversiteler açmadık mı? Onlar, yollara mayın döşeyip masum insanları öldürmeye çalışırken, biz şehirlerimizi kalkındıracak yollar ve tesisler inşa etmedik mi? Onlar, ülkenin dört bir yanından marjinal grupları Diyarbakır'a getirirken, biz Diyarbakır annelerinin yanında durup sadece sizlerin sevgisini kazanmaya çalışmadık mı? Onlar, şiddet ve baskı ile sizlerin iradesini gasp ederken, biz demokrasiyi sessiz ve derin reformlarla güçlendirip özgürlükleri genişletmedik mi?" şeklinde konuştu.

"PKK'yı kıpırdayamaz, eylem yapamaz hale getirdik.

Erdoğan, Türkiye'nin terörle mücadele alanındaki başarılarını vurgulayarak, sözlerinde bir yanlışlık veya eksiklik olması durumunda eleştirilere açık olduklarını belirtti. "El ele, gönül gönülle Türkiye Yüzyılını birlikte kurma çağrısında bulunuyorum." dedi.

Erdoğan, AK Parti'nin diğer siyasi gruplardan farklarının net olduğunu, ancak bunu görebilmek için dikkatli gözler, duyarlı kulaklar ve sevgi dolu kalpler gerektiğini ifade etti. "Diyarbakır'a, demokrasi ve kalkınma yolculuğumuzun yeni bir aşamasında desteğinizi almak için geldim. 31 Mart seçimlerinde burada yarış eser ve hizmet siyaseti ile istismar ve pazarlık siyaseti arasındadır." şeklinde konuştu.

Erdoğan, terörle mücadelede kararlılığını vurgulayarak, DEAŞ ve PKK'ya karşı mücadelede kazanılan başarıları paylaştı. Sınırların ötesinde de kontrol sağladıklarını belirtirken, bu durumun, Türkiye ve milletine karşı kullanılacak her türlü tehdide karşı duruşlarını değiştirmeyeceğini söyledi.

"Türkiye'nin birliği, bütünlüğü ve güvenliğine önem veren, kazanımlarımızı takdir eden, başarılarımızı paylaşan, zorluklarımızda birlikte olan ve 'Türkiye Yüzyılına ulaşma hedefimizi paylaşan herkesle diyalog kurmaya hazırız." diyerek, ülkenin terörle olan mücadelesinde 40 yıl daha kayıp yaşamak istemediklerini, ortak acılardan sonra tehdidi ortadan kaldırdıklarını ve artık ülkeyi bu yükten tamamen kurtarmanın zamanı olduğunu belirtti. Erdoğan, tüm bu süreçte, kirli çıkar ilişkilerine bulaşmamış, özgür zihinlerle ve vicdanlarla diyalog kurmaya açık olduklarını vurguladı.

27 Mar 2024 - 22:30 Ankara- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak gazete.net Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan gazete.net hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler gazete.net editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı gazete.net değil haberi geçen ajanstır.