Türkiye'den BM'de Kadın Hakları Savunması

Aile ve Sosyal Hizyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş, Birleşmiş Milletler Kadının Statüsü Komisyonunun 68'inci Oturumu vesilesiyle New York'ta düzenlenen bir etkinlikte kadın haklarına dair önemli açıklamalar yaptı.

Editör Sena Gurel
Editör Sena Gurel Tüm Haberleri
Türkiye'den BM'de Kadın Hakları Savunması
Türkiye'den BM'de Kadın Hakları Savunması
+12
Haber albümü için resme tıklayın

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş, uluslararası toplumu Filistin'deki adaletsizliklere karşı seslerini yükseltmeye ve bölge halkının daha aydınlık ve barış dolu bir nesil için bir araya gelmeye çağırdı.

New York'ta Birleşmiş Milletler Kadının Statüsü Komisyonunun 68. Oturumu kapsamında düzenlenen, Bakanlık ve Kadın ve Demokrasi Vakfı (KADEM) işbirliği ile gerçekleştirilen "Türk ve Yabancı Kadın Liderler ve STK Başkanları Buluşması" ve iftar programına katılan Göktaş, günümüzde Filistin başta olmak üzere birçok bölgede yaşanan krizlere dikkat çekti.

Programda, Siyaset, Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfı (SETA) Washington Araştırma Direktörü Kılıç Buğra Kanat'ın moderatörlüğünde konuşan Bakan Göktaş, bu zorlu dönemlerde kadın ve erkek eşitliğinin sağlanmasının öneminin vurguladı.

Bakan Göktaş, "Kadınların onurlu işlerde çalışabilmesi, üst düzey yönetim pozisyonlarında yer alabilmesi, medyada güçlü temsil edilebilmesi, karar alma süreçlerine katılabilmesi ve toplumda genel olarak ön plana çıkabilmesi yönündeki tüm çabaları canı gönülden kutluyorum." diye konuştu.
Bakan Göktaş konuşmasına "Anayasanın 10. maddesinde yapılan değişiklikle kadınlara yönelik pozitif ayrımcılığı güvence altına aldık. 2002'de yürürlüğe giren Yeni Türk Medeni Kanunu'nda, kadınlarla erkekler arasındaki ayrımcılığı sona erdirmeye yönelik önlemleri içeren düzenlemeler yaptık. Kadınların ve kız çocuklarının eğitim ve istihdama katılımını destekleyen faaliyetleri hızlandırdık. Ailede ve toplumda kadını erkekle eşitleyen, kadın emeğini görünür kılan yeni düzenlemeleri hayata geçirdik. 6284 sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesi Hakkında Kanun ile şiddet, ihmal ve istismara karşı mücadelemiz güçlü bir hukuki zemine kavuşmuştur." şeklinde devam etti.
Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş, eğitimin kadın ve kız çocukları için önemini vurgulayarak, onların sosyal statüsünü ve aile içindeki rollerini güçlendirme amacıyla Türkiye'de önemli adımlar attıklarını söyledi. Göktaş, "Kadınların ve kız çocuklarının eğitimine öncelik vererek, okuryazarlık ve okullaşma oranlarını yükseltmek için kapsamlı bir seferberlik başlattık. Ayrıca, iş hayatı ile özel hayat arasındaki entegrasyonu kolaylaştıracak tedbirleri de hayata geçirdik," dedi.

Mesleki Eğitim Kursları

Bakan Göktaş, doğum izni ve ebeveyn izni alanlarında yapılan düzenlemeler, evde bakım desteği, kreş desteği gibi uygulamalarla kadınların iş gücü piyasasına katılımını destek verdiklerini anlattı. "Mesleki Eğitim Kursları, İşbaşı Eğitim ve Girişimcilik Eğitim Programları gibi inisiyatiflerle kadınların iş gücüne katılımlarını ve becerilerini artırmayı hedefliyoruz. 2002 yılından bu yana kadın istihdam oranını yüzde 25,3'ten yüzde 31,4'e, iş gücüne katılım oranını ise yüzde 27,9'dan yüzde 35,9'a çıkardık," diye ekledi.
Göktaş, kadın girişimcilerin sektördeki rol model başarılarının, Türkiye'deki kadın istihdamındaki artışın temel taşlarından biri olduğuna dikkat çekerek, "Girişimciliği, ekonomik büyümenin önemli bir bileşeni olarak görüyor ve kadın girişimci sayısının artırılmasını hedefliyoruz. Kadın kooperatiflerini, kadın girişimciliği ve istihdamı için benzersiz bir iş modeli olarak değerlendiriyoruz," ifadelerini kullandı. Bilim, teknoloji, mühendislik ve matematik (STEM) alanlarında kadınların ve kız çocuklarının teşvik edilmesinin önemini de belirten Göktaş, bu alanlarda yapılan çalışmaların Türkiye'nin küresel rekabetteki konumunu güçlendirdiğini belirtti.

Hayatın Her Alanında Kadın

Göktaş, kadınların tüm karar alma mekanizmalarına aktif katılımını, sosyal ve kamusal hayatta aktif rol almasını, sorunlarına çözüm bulunmasını sağlamak için çalıştıklarını belirterek, "Bakanlık olarak önümüzdeki dönemde de kadının hayatın her alanında güçlendirilmesi için çalışmalarımızı sürdüreceğimizi, kadının gücüne inandığımızı ve onların önünü açmak için elimizden geleni yaptığımızı vurgulamak isterim." dedi. Bakan Göktaş, şunları kaydetti:
"Kadınların maruz kaldığı çatışma kaynaklı şiddete karşı birlik olup sesimizi yükseltmemiz gerektiğini bir kez daha vurgulamak istiyorum. Filistin'de kadınlar ve çocuklar her an şiddete ve vahşete maruz kalıyor. Bu zulme bir an önce son verilmeli ve çözüm için adımlar atılmalıdır. Bu noktada kadınların çatışmaların çözümünde büyük etkisi olduğunu vurgulamak isterim. Kalıcı ve sürdürülebilir barışın ancak kimsenin dışlanmadığı bir süreçten ortaya çıkabileceği unutulmamalıdır. Sayın Emine Erdoğan Hanımefendinin de belirttiği gibi, 'Toplumun temel ve dönüştürücü parçası olan kadınların yer almadığı bir barış sürecinin başarıya ulaşması beklenemez.' Bu doğrultuda, herkesi bu adaletsizliğe karşı sesimizi yükseltmeye ve Filistin halkının daha parlak, daha barışçıl bir geleceği için birlikte durmaya çağırıyoruz."

KADEM Genel Başkanı Gümrükçüoğlu

KADEM Başkanı Doç. Dr. Saliha Okur Gümrükçüoğlu ise ramazan ayının tefekkür ayı olduğunu söyleyerek, tüm insanların inancının ve erdeminin geliştirilmesi için harika bir fırsat olduğunu belirtti.

Oruç tutan kişilerin iftar öncesi yaptıkları duanın kabul edildiğine inanıldığını anlatan Gümrükçüoğlu, "Sizleri de bizimle beraber dünya barışı ve huzuru için dua etmeye davet ediyorum." dedi.
Gümrükçüoğlu, etkinliğin sivil toplum kuruluşu temsilcileri, aktivistler ve iş dünyasından kadınları buluşturan önemli bir platform teşkil ettiğini kaydederek, "Burada işbirliği fırsatı buluyoruz, çalışmalarımızı konuşuyoruz ve birlikte güçlü bir kadın ağı geliştiriyoruz." diye konuştu.

"Şiddetin her türü ile mücadele ediyoruz"

Gümrükçüoğlu, "Özellikle istismara uğramış çocuklara ve şiddet görmüş kadınlara hukuki destek veriyoruz. Şiddetin her türü ile mücadele ediyoruz. Kampanyalar düzenliyoruz." bilgilerini paylaştı.

Gümrükçüoğlu, KADEM'in kapılarının ihtiyacı olan tüm kadınlara açık olduğunu belirterek özellikle 6 Şubat depreminden sonra 3 farklı şehirde yeni merkezlerin açıldığının altını çizdi. Şuan 55 kent merkezinde bulunan temsilciliklerle ihtiyaç duyan tüm kadınlara hem destek hem de girişimcilik faaliyetlerinin tüm hızla devam ettiğini söyledi. 

Başkonsolos Reyhan Özgür

New York Başkonsolosu Reyhan Özgür, Türkevi'nin, açılışıyla birlikte diploması merkezi olması açısından birçok farklı kişiye hizmet edildiğini belirterek Türk sivil toplum kuruluşlarının katılımının da her geçen gün arttığının altını çizdi.

BM Kadının Statüsü Komisyonu'nun 68. Oturumu'na çok sayıda Türk sivil toplum kuruluşunun katıldığını ifade eden Özgür, "Kuruluşlarımızın New York'taki etkinliklerde öncü rol oynamalarından ve aktif katılımlarından gurur duyuyoruz." dedi.

Ramazanın tefekkür, dua ve barış ayı olduğunu kaydeden Özgür, "Maalesef bu etkinliğimizi dünya şiddetin gölgesindeyken gerçekleştiriyoruz. Çatışmanın kadınlar üzerinde asimetrik bir etkisi bulunuyor. Ukrayna, Afganistan, Sudan, Filistin ve başka yerlerde çatışmanın kadınlar üzerindeki etkisini görüyoruz. Bu krizlerle hiçbir ülke tek başına mücadele edemez." değerlendirmesinde bulundu.

14 Mar 2024 - 10:08 Ankara- Dünya


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak gazete.net Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan gazete.net hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler gazete.net editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı gazete.net değil haberi geçen ajanstır.