Bahçelievler Medical Park Hastanesi'nden Kan Bağışı Farkındalık Kampanyası

Altınbaş Üniversitesi ve Bahçelievler Medical Park Hastanesi, kan stoklarının azalmasına dikkat çekerek, kan bağışı farkındalığı artırmak amacıyla bir kampanya başlattı. Kampanya, özellikle Ramazan ayında düşen kan bağışı oranlarına ve kadınların kan bağışı etkinliklerine katılımının düşük olmasına yönelik bilinçlendirme çalışmalarını içeriyor.

Editör Sena Gurel
Editör Sena Gurel Tüm Haberleri
medicalpark
Video için play'e tıklayın

Sağlık personeli Altınbaş Üniversitesi Bahçelievler Medical Park Hastanesi'nde, azalan kan stoklarının önemine dikkat çekmek ve kan bağışının önemi konusunda toplumsal farkındalığı artırmak amacıyla bir kampanya başlatıldığını açıkladı.

Altınbaş Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Tunç Fışgın, kampanyanın açılışında yaptığı konuşmada, Türkiye'nin günlük olarak 6 ila 8 bin ünite kan ihtiyacının bulunduğunu ifade etti.

Fışgın, kan tedariki konusunda önemli bir rol üstlenen Türk Kızılay'a ve kan bağışında bulunan gönüllülere teşekkürlerini iletti, bu hayati ihtiyacın karşılanmasında gösterdikleri çaba ve katkılardan dolayı minnettarlığını belirtmeden geçmedi.

Fışgın, "Bu azalma kliniğe yansıyor. Çünkü hastaneler hiçbir zaman durmuyor, hastalıklar ve hastaneler ramazan arası vermiyor. Sağlık sektörü 7/24 hizmete devam ediyor. Bu noktada hem kan ihtiyacı olan hastalarımızda hem de ameliyata girecek hastalarımızda bazen zorluklar yaşıyoruz. Bu nedenle de biz tekrar günlük kan bağışı sayısını arttırmak ve normal gündelik sayılara ulaşmak için bir farkındalık oluşturmak istiyoruz. Tabii bu noktada eminim hem Kızılay, hem de bütün hastanelerin kan merkezleri birtakım önlemler alıyordur. Biz de burada kendi hastanemizde, kan bankamızın çalışma saatlerini arttırarak gece 24.00'e kadar hizmet vermeye başladık. Gönüllüler, bağışçılar burada gelip kan bağışı yapabiliyorlar." dedi.

Tüm Hastanelerin Tek Gereksinimi Kan...

Fışgın sözlerine "Buradan kadınlara da seslenmek istiyorum. Kan bağışçılarının dökümüne baktığımızda yaklaşık 80-85 erkek, yüzde 15-20 ise kadın bağışçımız var. Dolayısıyla kadın bağışçılarımızın sayısı az. Buradan kadın bağışçılara, kadın vatandaşlara da seslenmek istiyorum. Sağlıklı olan 18-65 yaş arasında olan, ilaç kullanmıyorsa, ciddi bir hastalığı yoksa bulunduğu bölgesindeki Kızılayın kan bankalarına, Kızılayın mobil merkezlerine, bulundukları bölgelerdeki hastanelerin transfüzyon merkezlerine, kan bankalarına başvurarak bu bağışı yapabilirler. Eminim herkes bu hassasiyeti gösterecektir. Çünkü hastanelerde tedavi hizmetlerinin devam etmesi için kan vazgeçilmez bir ürün. Elbette ki devlet, hastaneler, kişiler para ile satılan ilaç ve malzemede sıkıntı yaşamıyor, bunlar elde edilebiliyor ama kan ihtiyacımız olduğunda eğer birileri kan bağışlamadıysa o zaman ne yazık ki sorun çözümsüz bir noktaya geliyor. O yüzden bu noktaya bir dikkat çekmek, bu noktada farkındalık oluşturmak istedik." şeklinde devam etti.

Kan Bağışı Kampanyasına Destek

Altınbaş Üniversitesi öğrencileri ve çalışanları ile Bahçelievler Medikalpark Hastanesindeki personelin tüm kampanya boyunca yanlarında olup kampanyaya destek verdiğinin altını çizen Fışgın, "Biz de burada hem Altınbaş Üniversitesinin öğrencileri, hem çalışanları, hem Bahçelievler Medikalpark Hastanesi'nin tüm çalışanları olarak günde en az 3-4 kişinin kendi kan bankamıza kan bağışı yapması için kampanya oluşturduk. Ramazan boyunca da inanıyorum ki tüm hastaneler bu tip önlemleri almışlardır." ifadesini kullandı.
Fışgın, "Her yıl Tıp Bayramı'nı bayram olarak kutlamayı istemekle birlikte daha önceki dönem Kovid ve ne yazık ki sağlık çalışanlarının ve vatandaşlarımızın kaybı, geçen yıl olan deprem ve depremin acısıyla ne yazık ki bu özel günü bayram olarak kutlayamıyoruz. Bu yıl da yine Filistin'de yaşanan büyük insanlık suçları hepimizi yaralıyor, masum insanların ölmesi hepimizi yaralıyor. Bu anlamda da biz 14 Mart'ı bu yıl yine bir bayram gibi değil, bir anma töreni olarak kutlayacağız." diye konuştu.

Kan Uygunluk Testi

Ramazanda bağışçı sayısının azalmasının sıkıntılarına dikkati çeken Aksoy, "Ramazan boyunca kan sıkıntısı yaşamamak adına çalışma şartlarını esnettik ve olabildiğince vatandaşlarımızı desteklemek için iftar sonrası gece 24.00'e kadar sarkan kan bağışı programları yarattık." bilgisini sundu.

50 kilo altı vatandaşlar kan bağışı yapamıyorken, kan vermek isteyen vatandaşların ramazan ayı boyunca iftar sonrasında kan bağışı yapabileceklerinin altını çizdi.

Aksoy, kan bağışı sürecini tek tek anlattı:

"Kan bağışına gelen vericilerimize bir bilgilendirme formu veriyoruz. Geçirmiş olabilecekleri hastalıklarla ilgili sorular soruyoruz. Bu soruların neticesinde bazı bağışçıları hem kendi güvenlikleri hem de alıcılarımızın güvenliği açısından elememiz gerekebiliyor. İnce eleyip sık dokuyoruz ama tamamen hem bağışçının hem alıcının güvenliğini sağlamak için. Bu soruları da cevaplayan bağışçılarımızın ayrıca kanlarını uygunluk açısından test ediyoruz. Kan sayımlarına bakıyoruz, enfeksiyon açısından tarama yapıyoruz, bunlarda herhangi bir sorunla karşılaşmazsak ki çok kısa sürede testleri tamamlıyoruz vericileri bekletmiyoruz, bu testlerin sonucunda bağışçılarımızdan kan alıyoruz. Kan bağışı yaklaşık 10-12 dakika sürüyor. Hepimiz kan bağışı süresinde bağışçılarımızın yanındayız, onlara destek oluyoruz, hiçbir reaksiyon yaşanmaması için elimizden gelen özeni gösteriyoruz."
Oruçluların kan bağışında bulunmasını önermediklerini aktaran Aksoy, "Kan bağışı için bazı kriterler belirledik ancak ramazan ayında özellikle oruç sırasında kan almaktan çekiniyoruz. Çünkü gün içerisinde su alamayacak bağışçılarımızın iftar sonra kan vermelerinin daha uygun olacağını düşünüyoruz. Böylece hem su açısından, hem kan şekeri düşmelerine karşı onları korumak açısından iftar sonrası bağışın daha doğru olacağını düşünüyoruz." değerlendirmesini yaptı.

14 Mar 2024 - 09:43 İstanbul- Yaşam


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak gazete.net Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan gazete.net hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler gazete.net editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı gazete.net değil haberi geçen ajanstır.