Trakya'yı Tehdit Eden Ganos Fayı

Trakya bölgesindeki Ganos Fayı'nın aktif hale gelme potansiyeli ve olası bir depremin bölge üzerindeki etkileri konusunda uzmanlar uyarılarda bulunuyor. Tekirdağ ve Saros Körfezi arasında yer alan ve son olarak 1912 yılında büyük depremlere neden olan fay hattı, bölgenin güneyini özellikle tehdit ediyor

Editör Sena Gurel
Editör Sena Gurel Tüm Haberleri

Tekirdağ'ın Gaziköy bölgesinden Saros Körfezi'ne kadar uzanan ve son olarak 1912 yılında büyük bir aktivite gösteren Ganos Fayı'nın, Trakya bölgesi için ciddi bir risk oluşturduğu belirlendi.


Trakya Üniversitesi Doğal Afet Yönetimi Uygulama ve Araştırma Merkezi'nin Müdürü Prof. Dr. Mehmet Ali Kaya, Kuzey Anadolu Fay Hattı'nın Marmara Denizi içinden geçerek Saros Körfezi'ne kadar uzandığını açıkladı. Prof. Dr. Kaya, 1912 yılında Tekirdağ'ın Şarköy ilçesi yakınlarında Ganos Fayı'nın neden olduğu iki büyük depremin Trakya üzerindeki olumsuz etkilerine dikkat çekti.


Bu tespitler, bölgede yaşayanlar için potansiyel bir tehlikenin altını çizerken, özellikle afet yönetimi konusunda alınacak önlemlerin önemini vurguluyor.

Kaya Saros kıyılarında riskin maksimum olduğunu belirterek, "Özellikle sahil yerleşimlerinde zemini çok iyi araştırıp inşaatları buna göre yapmalıyız. 1912 yılında olan ilk deprem 7,3 büyüklüğünde ve 1 ay kadar sonra olan ikinci deprem de 6,8. Bu büyüklükte depremler hem Marmara hem de Saros kıyılarındaki yerleşim birimlerini tehdit edebilir." dedi.

Olması bir depremin güney bölgesinde çok daha etkili olacağını belirten Kaya, bu bölgede oturan vatandaşların mutlaka yapılarının kontrol ettirmesi gerektiğini altını çizdi. 

"Yapıların da depreme dayanıklı olarak tasarlanması bir zorunluluk"

Kaya konuşmasına "Marmara Denizi'nde meydana gelebilecek olası bir depremde Tekirdağ'daki sahil kesimleri ve Saros kıyılarının etkilenmemesi mümkün değil. Bu nedenle deprem güvenli yapılar tasarlarken yapının kurulacağı zemini çok iyi bilmek gerekiyor. Jeoloji ve jeofizik mühendisleri o yere ait zeminin temel parametrelerini belirleyip inşaat mühendislerine verdiği zaman deprem güvenli yapılar ortaya konmuş olur. Tekirdağ ve Edirne'nin sahil kesimlerinde buna çok dikkat etmek gerekiyor. Özellikle Edirne'de Enez yoğun turist alıyor ve yapıların çoğu 30-40 yıllık. 1999 yılından önce yapıldıkları için son deprem yönetmeliğinin uygulanmadığı yapılar. Bu yapıların tekrar elden geçirilmesi gerekli. Yeni yapıların da deprem güvenli, dayanıklı olarak tasarlanması bir zorunluluk." ifadeleriyle devam etti.

"Deprem öncesi gereken önlemleri almalıyız"

Edirne'de kuzeye doğru geldikçe deprem kuşağından uzaklaşıldığını dile getiren Ergin, "Edirne merkez dördüncü derece deprem bölgesinde ama bu demek değildir ki Edirne merkezde de deprem olmayacak. Bu kuşaklar son 100 yılın deprem geçirmesine göre tespit edilip, lanse ediliyor. Her yerde deprem olabilir. Bu bölgenin depremden çok büyük bir etki alacağını tahmin etmiyorum ancak kesin bir şey de diyemeyiz. AFAD'ın çalışmalarına yardımcı olmalıyız ve AFAD'tan bu konuda destek almalıyız. Deprem öncesi gereken önlemleri almalıyız." dedi.

"Yapı zemin ilişkisi doğru kurulmayan binalarda yıkım görebiliriz"

Edirne Kent Konseyi Başkanı Yüksek İnşaat Mühendisi Nihat Çolak ise bölgede meydana gelebilecek bir depremin etkisinin çok geniş alanlarda hissedilebileceği uyarısında bulunarak, "1999 yılında Gölcük'te yaşanan depremde İstanbul Avcılar'da yıkım oldu. Sisam Adası'nda yaşanan deprem İzmir Bayraklı'da yıkıma neden oldu. Ganos Fayı'nda yaşanacak bir depremde de Edirne merkezinin dahi etkilenmeyeceğinin kimse garantisini veremez. Yapı zemin ilişkisi doğru kurulmayan binalarda yıkım görebiliriz." diye konuştu.

"Tekirdağ merkezi Kuzey Anadolu Fayı'na yakın"

Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi (NKÜ) Coğrafya Bölümü Başkanı Prof. Dr. Emre Özşahin, "Tekirdağ merkezinin Kuzey Anadolu Fayı ile arasında yaklaşık 10 kilometrelik mesafe var. En fazla etki Şarköy civarında gerçekleşti. Tekirdağ'da bunun etkileri hissedildi. Bundan sonraki depremlerde de Tekirdağ'da ve Şarköy'de veya fay hattına yakın alanlarda hissedeceğiz." diye konuştu.

"Depreme hazırlıklı olmalıyız"

Tekirdağ İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı Cafer Çetin, "Depremin ne zaman olacağı bilinmiyor, bekleniyor ama buna hazırlıklı olmalıyız. Tekirdağ'da öncelikle zemin çalışmalarının hızlandırılıp hangi bölgelerde hangi zeminlerin daha kötü olduğunu ve deprem etkisinin daha yoğun hissedileceği alanları belirlemek gerekir. daha sonra bina stoklarına bakmak gerekiyor. Kentteki binaların yüzde 60'ı 1999 öncesi yapılmış binalar." diye konuştu.

Çetin binaların tek başlarına kontrol edilmesinin yeterli olmadığını tam olarak zemin ve yapı stoklarının belirlenmesi ve bütüncül bir yaklaşımla kontrol edilmesi gerektiğinin altını çizdi.

"Depremde oluşacak riski en aza indirmek çok önemli"

NKÜ Yapı İşleri ve Teknik Daire Başkanı Dr. Öğr. Üyesi Ahmet Bal, "Deprem sonrası için yapılacak, alınacak önlemler çok önemli. Depremden sonra ulaşım ve enerji hatlarının deprem güvenliğini sağlanması çok önemli. 6 Şubat depremlerinde ulaşım ve enerji hatlarında olumsuzluğun yaşanmaması önemliydi. Şehir merkezlerinde yığılma söz konusu olduğu için merkezlerde aynı durum söz konusu değil.
Kent merkezinde şehirleşme yanlış yönetildiği için şehirlerin içine acil durumlarda müdahale etmek çok zor. Şehrin ana arterleri belirlenmeli ve ana arterlerde deprem anında ulaşılabilecek yollar oluşturulmalı. Öte yandan yapıların yeni nesil güçlendirme teknikleriyle sağlamlaştırılması ile ilgili çalışmalar yürütüyoruz. Yapıların durumunun belirlenip yapılacak güçlendirmeyi belirleyerek depremde oluşacak riski en aza indirmek çok önemli." ifadelerini kullandı.

13 Mar 2024 - 14:08 Edirne- Yaşam


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak gazete.net Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan gazete.net hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler gazete.net editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı gazete.net değil haberi geçen ajanstır.