27. Uluslararası İş Forumu Suudi Arabistan'ın Başkenti Riyad'da Başladı

Suudi Arabistan Ticaret Bakanı Macid el-Kasabi, "Suudi Arabistan'ın neredeyse her yerinde şantiyeler bulunuyor ve çalışmalar çok hızlı ilerliyor" dedi. Suudi Arabistan'da her sektörde iş var. MÜSİAD Genel Başkanı Mahmut Asmalı, "Suudi Arabistan 2030 Vizyonu'na büyük önem veriyoruz ve Türk iş insanlarını bu projelere ortak olmaya davet ediyorum" dedi. Türk ve özellikle de MÜSİAD iş insanları olarak, Suudi Arabistan 2030 Vizyonu'na giden yolda önemli bir rol oynayabileceğimizi düşünüyoruz.

Uluslararası Editör Sude Giden
Uluslararası Editör Sude Giden Tüm Haberleri
27. Uluslararası İş Forumu Suudi Arabistan'ın başkenti Riyad'da başladı
27. Uluslararası İş Forumu Suudi Arabistan'ın Başkenti Riyad'da Başladı
+4
Haber albümü için resme tıklayın

Suudi Arabistan Ticaret Bakanı Macid el-Kasabi, Suudi Arabistan'ın neredeyse her yerinde şantiyeler bulunduğunu ve çalışmaların çok hızlı ilerlediğini belirterek, "Suudi Arabistan'da her sektöre yönelik iş imkanı var." Türk iş adamlarını bu girişimlere katılmaya davet ediyorum.dedi.

Suudi Arabistan'ın başkenti Riyad'da 27. Uluslararası İş Forumu (IBF) başladı. 27. IBF Türkiye-Suudi Arabistan İş Forumu kapsamında düzenlenen Türk İhraç Ürünleri Fuarı, Ticaret Bakanı Ömer Bolat, Suudi Arabistan Ticaret Bakanı Macid el-Kasabi, Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Genel Başkanı Mahmut Asmalı, Riyad Ticaret Odası Başkan Yardımcısı Naif Abdullah Al Rajhi ve IBF Başkanı Erol Yarar ile iş insanları tarafından açıldı.

27. Uluslararası İş Forumu Suudi Arabistan'ın Başkenti Riyad'da Başladı

Fuarın açılışında konuşan Suudi Arabistan Ticaret Bakanı el-Kasabi, Türk iş insanlarını Riyad'da ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi. El-Kasabi, Suudi Arabistan'ın son zamanlarda önemli bir değişim geçirdiğini belirtti.

Kasabi, Suudi Arabistan'ın geleceğe yönelik dinamik bir politikası olduğunu vurguladı ve ülkenin yer altı ve üstü stratejik varlıkları nedeniyle avantajlı olduğunu söyledi.

Kasabi, Suudi Arabistan'ın nüfusunun 40 yaş altında olduğunu belirterek, gelecek neslin değişime hızlı ayak uydurduğunu ve asrın diliyle konuştuğunu söyledi.

Suudi Arabistan'ın neredeyse her yerinde şantiyeler bulunduğunu ve çalışmaların çok hızlı ilerlediğini belirten Kasabi, "Suudi Arabistan'da her sektöre yönelik iş imkanları var. Türk iş adamlarını bu girişimlere katılmaya davet ediyorum. 55 yıl boyunca babam kendi şirketinde Türk ortağıyla çalıştı. Türkler çok ilerideler. Yapıcı çözümler geliştiriyorsunuz ve sanayide uzun süredir varsınız." dedi.

27. Uluslararası İş Forumu Suudi Arabistan'ın Başkenti Riyad'da Başladı

MÜSİAD'ın iki ülke arasındaki işbirliğini artırmada önemli bir rol üstlendiğini ifade eden Kasabi, forum ve fuarın gerçekleştirilmesinde destek olanlara teşekkür etti.

Daha gidecek çok yolumuz, yapacak çok işimiz var

MÜSİAD Genel Başkanı Mahmut Asmalı, MÜSİAD olarak Uluslararası İş Forumu'na büyük önem verdiklerini ve bu tür organizasyonların başında geldiklerini belirtti.

Asmalı, "Bu yılki IBF Zirvemiz, 3-11 Mart 2024 tarihleri arasında Suudi Arabistan'ın çok önemli ticari şehirleri olan Riyad, Cidde, Mekke ve Medine'de düzenleniyor." 27. IBF ayrıca Ekonomik Forum Zirvesi, işbirliği görüşmelerine, fuarlara ve ticaret odaları ile buluşmalara ev sahipliği yapacak. İki ülke için de olumlu sonuçlar üretecek güzel işbirliklerine imza atacağına inanıyorum.ifadelerini kullandı.

Özellikle son iki yıldır, Türkiye ile Suudi Arabistan arasındaki ticari ilişkilerin belirgin şekilde artış kaydettiğini belirten Asmalı, şöyle konuştu:

"Türkiye ile Suudi Arabistan arasındaki ikili ticaret hacmi 2023 yılı itibarıyla 6,8 milyar dolara ulaşarak, son 8 yılın en yüksek rakamına ulaşmıştır. Buna karşın, söz konusu rakamlar iki ülkenin karşılıklı yatırım potansiyelinin altındadır. İki ülkenin stratejik hedefleri orta vadede 10 milyar dolar, uzun vadede 30 milyar dolarlık karşılıklı ticaret olduğunu düşünürsek daha gidecek çok yolumuz, yapacak çok işimiz var. Zira hem Türkiye hem de Suudi Arabistan, doğrudan yabancı yatırımlar bağlamında, oldukça cazip iki ülke konumundadır."

27. Uluslararası İş Forumu Suudi Arabistan'ın Başkenti Riyad'da Başladı

Asmalı, Suudi Arabistan'da yatırım ve girişimcilik fırsatlarının oldukça çeşitli olduğunu ve potansiyel yatırımcılar için oldukça çekici olduğunu belirtti. Ayrıca, fırsatları değerlendirmek ve karşılıklı ticareti en üst düzeye çıkarmak istediklerini belirtti.

Asmalı, Suudi Arabistan'ın 2030 Vizyonu'na büyük önem verdiklerini belirterek, "Türk ve özellikle de MÜSİAD iş insanları olarak bizler, Suudi Arabistan'a 2030 Vizyonu'na giden yolda büyük katkılar sağlayabileceğimizi düşünüyoruz" dedi. Suudi Arabistan'ın 2030 Vizyonu, Türk iş adamlarına büyük sorumluluklar yüklemektedir. Sonuç olarak, Suudi iş adamlarının Türk iş adamlarıyla yapacağı işbirliği, öncelikle her iki ülkeye de önemli mali faydalar sağlayacaktır." dedi.

27. Uluslararası İş Forumu Suudi Arabistan'ın Başkenti Riyad'da Başladı

Fuar, 'Medine pazarı' ruhunu tekrardan yaşatmaya katkı sağlayacak

İBF Başkanı Erol Yarar, 1990 yılında beş arkadaş bir araya gelerek bir hayal kurduklarını ve bunun bir hayalle başladığını belirterek, "Dedik ki dünyadaki birçok ülkede kardeşlerimiz, iş adamı kardeşlerimiz var." Bu tacir kardeşleri bir araya getirecek bir teşkilat kuralım. 1990 yılında MÜSİAD'ı kurduk çünkü o zaman bir dernek kurmamız gerekiyordu.dedi.

Bugün MÜSİAD'ın 13 bin üyesi ve 60 bin şirketle, 80 ülkede temsil edilen bir teşkilat haline geldiğini belirten Yarar, MÜSİAD'ın bu yapısıyla dünyadaki tek teşkilat olmasının gurur verici olduğunu dile getirdi.

Yarar, Suudi Arabistan'da bir Uluslararası İş Forumu düzenlemenin uzun süredir arzuladıklarını belirtti. Bugün başlayan 27. IBF Türkiye-Suudi Arabistan İş Forumu ve Türk İhraç Ürünleri Fuarı, "Medine pazarı" ruhunu canlandırmaya yardımcı olacağını söyledi.

İş forumunun Cidde, Mekke ve Medine'de devam edeceğini belirten Yarar, "Biz Suudi Arabistan'daki kardeşlerimizle kaynaşmak istiyoruz" dedi. İktisadi olarak da birleşmek ve dünyaya örnek olacak bir işbirliğini başlatmak istiyoruz. Bunun için bugün burada bulunan tüm kardeşlerime minnettarım." dedi.

27. Uluslararası İş Forumu Suudi Arabistan'ın Başkenti Riyad'da Başladı

Karşılıklı yatırım ve ticaretin daha iyi noktalara gelmesini istiyoruz

Riyad Ticaret Odası Başkan Yardımcısı Naif Abdullah Al Rajhi, fuarın ve forumun Türkiye ve Suudi Arabistan'ın yatırım ve sektörel işbirliği konusunda daha iyi noktalara gelmesine yardımcı olacağını söyledi.

Rajhi, geçen ay 700 Suudi Arabistanlı iş adamının Türkiye'ye geldiğini hatırlattı ve karşılıklı yatırım ve ticaretin gelişmesini istediklerini söyledi.

27. IBF Türkiye-Suudi Arabistan İş Forumu'nun açılışının ardından MÜSİAD üyesi firmalar ile Suudi Arabistanlı şirketler arasında işbirliği anlaşmaları imzalandı.

Bakanlar ve MÜSİAD Genel Başkanı Mahmut Asmalı ve IBF Başkanı Erol Yarar'ın da dahil olduğu heyet, fuar alanını ziyaret ederek firma sahipleriyle görüşmeler yaptı.

5 Mart Salı günü, Türk İhraç Ürünleri Fuarı kapılarını kapatacak. Cidde, Mekke ve Medine'de düzenlenecek iş programlarıyla 27. Uluslararası İş Forumu devam edecek.

04 Mar 2024 - 21:41 - Ekonomi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak gazete.net Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan gazete.net hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler gazete.net editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı gazete.net değil haberi geçen ajanstır.