Dil Şikest Nedir?

Eskiler derler ki " dil şikest olanlar hasmullah olur." Yani bir kalbi kırdıysan rahatın, huzurun yerinde olmaz. Bunun için çok dikkat etmek gerekir bir kimseyle konuşurken çünkü kelimeler çok kıymetlidir. Bazen senin için çok kıymetli olmasa da söylediğin bir söz başka birisinde çok büyük bir te'sir yapabilir. Bunun için dikkatli olmak elzemdir.

Dil, gönül demektir. Farsça bir kelimedir. Genelde divan şiirinde çok kullanılır. Şikest ise şikesten fiilinden gelir. Onun geniş zaman köküdür. Türkçemizde iki kelime böyle birleşerek ismi özne yaparlar. Bu iki kelime Türkçede uzun süredir kullanıldığından artık Türkçeleşmiştir. Kökü Farsça olsa da ruhu artık Türkçedir. Mesela bu gördüğümüz adam dil şikesttir.

Bu Kelimeleri Bilmek Neden Önemlidir?

Aslında toplum için bunları bilmek çok büyük önem arz ediyor. Bir insanın ana lisanını ayrıntısıyla bilmek, ikinci bir dil öğrenmeye başlamaktan önemlidir. Genel kültür ilk önce ana dili bilmek gerekir. Bir insanın yaşadığı, büyüdüğü bir toplumun dili hakkında çok fazla bir bilgiye sahip olmaması onu adeta yabancı kılar kendi fark etmese bile. Toplumda şöyle bir algı vardır. Zaten ana dil bilinir. Ayrıntısıyla bilmeye ne gerek var ki veya detaylarını bilsem ne olur. Bu fikirler tamamıyla yanlıştır.

Kelimelerin Dildeki Yeri Nedir?

Dildeki her kelime adeta boncuk boncuk işlenerek o toplumda bir yer kazanır, bir kıymete haiz olur. O kelimeyi kullanmakla adeta ona bir ruh kazandırmış olunur. Tabii ki bu bir anda olmaz veya üç dört yılda da olmaz. Bir kelime yüz yıllarca kullanılarak bir mana kazanır.

Dilde bir yer edinir. Bazen bir kelime, bir söz söylenildiğinde üzülmek, mutlu olmak veya kızgınlık gibi durumlarla karşılaşılabilir. Bunun böyle hissedilmesinin sebebi o kelimeye atfedilen manadır, ruhtur, duygulardır. O yüzden kelimeler sihirlidir. Beyan etmek bir sihirdir.

Hitabet, belli bir topluluğa seslenmek, konuşma yapmak için bu sihre sahip olmak lazım gelir. Seçilen kelimeler önemlidir. Seçilen kelimeler o insanın karakterinin, ruhunun, hissiyatının bir tercümesidir. Kolaydır söylenirken ama hissettirdikleri tarifsizdir. Bunun için her kelimeye atfedilen anlama dikkat etmek ve günlük dilde konuşmaya azmetmek ehemmiyetini haizdir.

31 Oca 2024 - 20:26 - Eğitim


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak gazete.net Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan gazete.net hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler gazete.net editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı gazete.net değil haberi geçen ajanstır.