Mitsel Dünya Görüşü Nedir?

İnsanlık var oluşundan bu yana belli yaşam tarzları oluşturmuştur. Her toplumun kendine özgü bir kültürü vardır. Sahip olunan dini veya geleneksel tüm faaliyetler toplumlar için oldukça önem arz eder. Öyle ki toplumlar kültürel varlıklarını korumak adına savaşmıştır. Dolasıyla önemli bir araştırma konusudur.

Mitoloji, belli bir kültürdeki dini, kültürel tüm inanç ve değerlerin oluşumundaki söylencelerin hepsini kapsamaktadır. Yunanca hikâye ya da masal anlamına gelen “mythos” kelimesinden türemiştir. Bu hikâyelerde kültürlere ait dinler, tanrılar ve inançlar bulunuyordu. Halkaların inandığı olağanüstü varlıklar ve kişiler anlatılıyordu. Evrenin ne zaman var olduğunu, insanlığın doğuşunu, tanrılar ve yarı tanrılar hakkında bilgi vermeyi amaçlayan yazılardır. Dolasıyla kültürlere ait özellikleri anlamamızı sağlayacak önemli yazılardır. En önemli mitolojik hikâyeler de Yunan ve Roma medeniyetlerine aittir.

Mitoloji Neden Önemlidir?

Mitler yalnızca doğaüstü varlıklarla ilgilenmez, tarihi olayları açıklar, örf ve adetlerden bahseder. Dolasıyla genel kültürün sahip olduğu önemli nitelikleri içinde barındırır. Bir kültürü anlamanın yolunu gösterir. Mitolojik yazıların içinde bulunan gerçek ya da gerçek dışı tüm hikâyeler önemli semboller oluşturur. Günümüzde bile bu sembollere rastlamak mümkündür. Araştırma yapan birçok insana da kaynaklık yapmaya devam etmektedir.

Mitsel Dünya Görüşü

Mitolojik düşünce bir yaşam biçimidir. Bu düşünce tarzı dünyayı anlamak için sorduğumuz sorularla birlikte başlamıştır. İnsanoğlu ilkel zamanlarından bu yana içinde yaşadığı evreni anlamlı kılmaya çalışmıştır. Doğan güneş, gece ortaya çıkan ay, yağan yağmur, çakan şimşek vb. akıl erdiremedikleri her şeye bir anlam aramışlardır. İnsanlar oluşan iyi ya da kötü şeylere göre kendilerine bir yaşam tarzı oluşturmuştur. Böylece evrende hangi değere sahip olduğunu sorgulayabilmiştir. Oluşturdukları inanç ve değerler sistemi sayesinde de bütünleşmişlerdir. İnsanın bilgisi ve dünya hakimiyeti geliştikçe inançlar ve değerler değişse dahil mitsel düşünce yok olmuş sayılmaz. Belli inanç sistemleri olağan duruma göre değişse de devam etmiştir. Bugün güneşi ya da ayı sorgulamayı çoktan geçsek dahi evrene olan sorgumuz devam etmektedir. Mitsel bir dünya görüşüne sahip olan herkes olanın ardını sorgular ve anlam kazandırmaya çalışır.

31 Oca 2024 - 17:35 - Eğitim


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak gazete.net Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan gazete.net hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler gazete.net editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı gazete.net değil haberi geçen ajanstır.